Mówienie po angielsku - jak samodzielnie doskonalić tę umiejętność? - Speaking House - nauka angielskiego w praktyce!Poradniki
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Mówienie po angielsku – jak samodzielnie doskonalić tę umiejętność?

Mówienie to z pewnością największa zmora dla wielu uczniów języka angielskiego. Jest to jednak również najbardziej przydatna umiejętność, bo to dzięki niej uczenie się języka obcego w ogóle ma sens. Panuje powszechne przekonanie, że tej umiejętności nie da się nauczyć samemu. Zdecydowanie łatwiej jest przyjść na zajęcia do szkoły językowej, jednak w tym poście dowiesz się, jak możesz ćwiczyć tę umiejętność samodzielnie.

 

 

Osłuchanie z językiem 

Pierwszym krokiem ku opanowaniu umiejętności komunikowania się po angielsku jest osłuchanie się z tym językiem. Dlaczego? Komunikacja polega na wymianie zdań, reagowaniu na wypowiedzi innych osób. Zatem kluczowym zagadnieniem jest zrozumienie tego, co rozmówca do Ciebie mówi. 

Na szczęście w dobie komputerów i Internetu osłuchać się z językiem nie jest ciężko. Oglądanie seriali czy filmów z napisami angielskimi to jedna z wielu czynności, jakie możemy wykonywać, aby lepiej rozumieć akcent amerykański czy brytyjski. 

Na YouTube’ie możemy znaleźć wiele filmików nagranych przez obcokrajowców, dzięki czemu oswajamy się z różnorodnymi akcentami. Niektóre z nich są naprawdę ciężkie do zrozumienia, więc przed wyjazdem do jakiegoś kraju warto posłuchać trochę, jakim akcentem posługują się jego mieszkańcy. 

Świetnym pomysłem jest również słuchanie audiobooków, które są wszech dostępne. 

 

Czytanie na głos 

Żeby mówić po angielsku, musisz oswoić się z tym językiem i przyzwyczaić do posługiwania się nim. Dlatego czytanie na głos jest świetnym pomysłem. Pozwoli Ci to popracować nad swoją płynnością i wymową. 

Czytając na głos, utrwalisz również wiele struktur gramatycznych i łatwiej zapamiętasz nowe słówka, których użycie będziesz mógł obserwować w kontekście. 

Czytanie może być inspirujące. Być może wyłapiesz jakieś wyrażenia, z których chętnie będziesz korzystał podczas mówienia?

 

 

Przygotowanie gotowych wyrażeń

Jeśli już o wyrażeniach mowa, ogromnej pewności siebie dodaje korzystanie z zasobów wiedzy, których jesteśmy pewni na 100%. Warto nauczyć się spójników, które znacznie ubarwiają naszą wypowiedź, czy czterech różnych wyrażeń, których będziemy mogli używać zamiast “in my opinion” podczas wyrażania swojego zdania. 

Warto co jakiś czas spisać sobie na kartce nowo poznane słówka i spontanicznie spróbować powiedzieć coś na wybrany temat, korzystając z nich. W internecie jest dostępne mnóstwo pytań na różnorodne tematy (np. tutaj), więc możesz ćwiczyć mówienie odpowiadając na nie. Koniecznie się nagrywaj! Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie poprawić swoje błędy, ale i monitorować swój progres. Możesz w odstępach czasu odpowiadać na te same pytania i porównywać swoje wypowiedzi, zasoby słownictwa i postępy gramatyczne. To może być ogromna dawka motywacji! Możesz również bardziej świadomie skupić się nad tym, nad czym powinieneś jeszcze popracować. 

 

 

Używanie czasów

Wiele osób stresuje się podczas mówienia faktem, że zacinają się, bo nie są pewni, jakiego czasu powinni użyć. Najlepsze co możesz dla siebie zrobić podczas nauki czasów angielskich to zapamiętanie okoliczników czasu i innych wyrażeń charakterystycznych dla danego czasu gramatycznego. 

Wtedy nie zająkniesz się już przy mówieniu o swoich doświadczeniach życiowych, bo słówko “ever” automatycznie nakieruje Cię na Present Perfect. Podobnie będzie z “ago”, które automatycznie nakieruje Cię na Present Simple.

Korzystaj z określników czasu – one naprawdę ułatwiają sprawę!

Ponadto, większość struktur gramatycznych możesz ćwiczyć poprzez odpowiadanie na pytania ze strony podlinkowanej wyżej. Są tam specjalne kategorie, wykorzystujące przeróżne struktury gramatyczne. 

 

 

Tłumaczenia

Przestań wreszcie rozwiązywać zadania z gramatyki, gdzie musisz wpisać odpowiednią formę czasownika, albo dostawić do niego końcówkę. Zacznij tłumaczyć! W internecie – a niebawem w ofercie Speaking House – jest mnóstwo materiałów, gdzie zadania polegają na tłumaczeniu całych zdań. 

Jeśli chcesz nauczyć się języka, to koniecznie naucz się budować w nim zdania! O wiele dynamiczniej będzie, jeśli zamiast je zapisywać, będziesz je układać na głos. W takim wypadku przyda się klucz odpowiedzi, z którym na bieżąco będziesz mógł porównywać swoje odpowiedzi. Możesz też znaleźć jakiś artykuł, sprawdzić słownictwo, a następnie ustnie postarać się go mniej więcej przełożyć na angielski lub po prostu streścić jego treść. Nie zapomnij się nagrać! 🙂 

 

 

Gadaj do siebie regularnie

Jak zawsze, kluczem do sukcesu jest regularność. Wiele osób, które uczęszczają na zajęcia do Speaking House jeden raz w tygodniu po zaledwie kilku zajęciach znacznie bardziej otwiera się na mówienie. Pomyśl, jaki progres możesz osiągnąć, jeśli będziesz robił to codziennie albo kilka razy w tygodniu! 

Nie wstydź się mówić do siebie. Stań przed lustrem, wylosuj temat (np. z tej strony, która go dla Ciebie automatycznie wygeneruje) i zacznij gadać! Możesz przygotować sobie bazę słówek, postanowić, że chcesz ćwiczyć np. czas Past Simple (pytania w tym czasie możesz znaleźć np. na stronie z pytaniami podlinkowanej kilka akapitów wyżej) i do dzieła – praktyka czyni mistrza! 

 

 

Oglądaj wiadomości

Dobrym pomysłem jest również oglądanie wiadomości (oraz czytanie ich w języku angielskim). Dużo źródeł, takich jak BBC czy the Guardian, są dostępne dla polskich uczniów języka angielskiego. Korzystaj z nich! Nawet czytając artykuł na tematy bieżące, możesz poszerzyć swoją bazę słownictwa, wyszukiwać wyrażeń, dzięki którym będziesz mógł dyskutować na ten temat po angielsku. Warto jest zapisywać sobie te słówka w Quizlecie (aplikacji do tworzenia fiszek), najlepiej wraz ze zdaniem, w jakim dane słówko się pojawiło, aby umieć użyć go w dobrym kontekście.

 

 

Jak widzisz, na płynne posługiwanie się językiem składa się też wiele innych umiejętności, takich jak słuchanie czy czytanie, które pomagają nam je doskonalić. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci ćwiczyć mówienie samodzielnie.

NAJNOWSZE WPISY: