Angielski od zera - jak zacząć naukę? - Speaking House
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Angielski od zera – jak zacząć naukę?

Nauka języka od zera, czy będąc na niskim jego poziomie, brzmi trochę jak straszny sen. Po spadku początkowej motywacji często przytłacza nas ogrom materiału, którego wciąż nie rozumiemy lub nie umiemy używać. Szczególnie kiedy wspominamy lata szkolne i klasyczny sposób nauki języków. Aż ciarki chodzą po plecach. Jednak to wcale nie musi tak wyglądać. Angielski od zera może brzmi nieosiągalnie, ale jak najbardziej jest zadaniem wykonalnym. Nauka nowego języka nie musi być powolnym i żmudnym procesem. Przy wyborze dobrych metod i technik może stać się przyjemną i niesamowicie interesującą częścią naszego życia. Dlatego też dzisiaj przygotowałam garść wskazówek dla każdego, dla kogo angielski stanowi nowe wyzwanie, lub też czuje, że jest na niskim poziomie i chciałby znaleźć sposób nauki dla siebie. Zapraszam!

angielski online

Motywacja i konkretne cele

Na samym początki powinniśmy zadać sobie pytanie: Po co w ogóle mi ten angielski? Dlaczego chce się uczyć tego języka? A powodów aby się za to zabrać jest całkiem sporo. Przede wszystkim to, że język angielski można uznać za „język komunikacji międzynarodowej”. Wśród wszystkich istniejących języków, jest to najbardziej powszechny język obcy używany przez ludzi na całym świecie. Biorąc to pod uwagę, nie jest zaskoczeniem, że angielski jest również językiem internetu, a nawet popularnych mediów. Większość popularnych stron i witryn jest napisana w języku angielskim. Jeśli więc doskonale rozumiesz ten język, będziesz w stanie odnieść się do większości rzeczy na ekranie – od trendowych filmów, przez zabawne memy aż po inspirujące treści.

A to tylko jeden z wielu powodów. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, dlaczego chcesz się uczyć języka i jak zamierzasz się go nauczyć. Posiadanie zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej motywacji w nauce języka pomaga utrzymać się na właściwej drodze do osiągnięcia celów.

 

Pierwszym krokiem do szybkiej nauki nowego języka jest wyznaczenie celów, które chcesz osiągnąć. Badania pokazują, że ludzie, którzy wyznaczają sobie odpowiednie cele, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Wyznaczanie celów zawęża Twoją uwagę, dzięki czemu możesz przestać martwić się o szczegóły i po prostu zabrać się do pracy. Oto kilka wskazówek:

 

  • Ustal cele krótkoterminowe. Dobrze jest mieć cel ostateczny – to, co chcesz osiągnąć na końcu nauki. Jednak cele długoterminowe są zbyt przytłaczające, aby motywować cię na co dzień. Podziel swój ostateczny cel na mniejsze części np. tygodniowe lub miesięczne.
  • Stawiaj sobie wyzwania (ale nie za duże). Cele działają najlepiej, gdy zmuszają Cię do wysiłku. Ale jeśli są zbyt trudne, mogą cię zniechęcić.
  • Skup się na konkretach. Ustal szczegółowe cele i skup się na tym, czego zamierzasz się nauczyć, a nie na tym, ile czasu planujesz poświęcić na naukę. Przykładem dobrego celu może być: „W tym tygodniu nauczę się 30 angielskich słówek związanych z zakupami”.
  • Zapisz swoje cele. Zapisywanie celów pomaga Ci się do nich zobowiązać. Umieść swoje cele w widocznym miejscu, np. na lustrze w łazience lub na ekranie głównym swojego smartfona.

angielski - słownictwo

Angielski od podstaw – fundamenty języka

Podczas gdy opanowanie gramatyki i struktury języka angielskiego nie jest tak ważne jak umiejętność konwersacji z jego użyciem, zrozumienie jak działa język może bardzo pomóc. Angielskie zasady posiadają jednak wiele wyjątków. Na przykład, proste słowa „do” i „go” mają różną wymowę, pomimo, że posiadają tą samą samogłoskę.

Oprócz wymowy, innymi rzeczami, na które musisz zwrócić uwagę, aby zrozumieć język angielski, są: synonimy i antonimy, struktura zdania i jego różne dialekty. Należy pamiętać, że słowa, które wyrażają prawie tę samą ideę, mogą różnić się intensywnością (np. small vs tiny). Jeśli chodzi o strukturę zdań, to trzeba nauczyć się, że w angielskim po podmiocie następuje czasownik. Dopełnienie jest opcjonalne. Spój poniżej:

 

  • I (podmiot) cook (czasownik). – Ja gotuję.
  • I (podmiot) cook (czasownik) dinner (dopełnienie). – Ja gotuję obiad.

 

No i rzecz jasna, należy mieć na uwadze fakt, że na świecie istnieje ponad 160 dialektów języka angielskiego. Niektóre z najbardziej popularnych to British English, American English, Canadian English i Australian English. Cokolwiek wybierzesz, najlepiej będzie trzymać się jednego dialektu, jeśli chcesz zachować spójność w nauce języka.

 

Angielski – pierwsze kroki

Wystarczy już tych przygotowań. Jak zacząć naukę angielskiego? Otóż podejść może być kilka. Oczywiście niesamowicie przydatne są się lekcje z lektorem bądź konwersacje z native speakerem. W dobie dzisiejszego Internetu spokojnie można znaleźć mnóstwo ofert szkół językowych, prywatnych nauczycieli czy  wymian językowych. Na pewno najwięcej efektów przyniosą lekcje indywidualne, na których lektor dostosuje sposób nauki do naszych potrzeb. Jednak na samych zajęciach ciężko rozwinąć swój poziom – należy regularnie pracować nad językiem w domu. Najlepiej wyrobić sobie nawyk do nauki angielskiego przynajmniej 15 min dziennie codziennie. Tutaj bardzo pomocne mogą okazać się aplikacje do nauki języka (jak Duo Lingo, Babbel czy Quizlet). Można z nich korzystać wszędzie – w drodze do pracy czy szkoły, lub nad kubkiem porannej kawy. Nie ma to jak dobrze zacząć dzień!

Zacznij używać języka przez cały dzień, każdego dnia. Jeśli jesteś początkującym to może wydawać się dość przytłaczające. Jednak nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Istnieje wiele łatwych, a nawet zabawnych sposobów, aby uczynić język częścią swojego zwykłego życia. Możesz wykorzystać swoje normalne codzienne czynności jako część nauki. Oto kilka propozycji:

 

  • Weź ze sobą wspomniane wyżej fiszki (lub zainstaluj aplikację w telefonie) i ćwicz słownictwo w każdym wolnym momencie.
  • Przełącz swój telefon komórkowy na język, którego się uczysz. Możesz to zrobić również z innymi urządzeniami lub kontami w mediach społecznościowych.
  • Zanurz się w języku w domu, projektując swoje środowisko domowe tak, abyś był otoczony językiem. Na przykład, jeśli prowadzisz kalendarz, lub dziennik to staraj się robić to po angielsku.
  • Przyklej nowe słowa wokół domu, np. na ścianach łazienki i kuchni, czy na tablicy korkowej.
  • Za każdym razem, gdy musisz nauczyć się jakiegoś wyrażenia – spersonalizuj je. Użyj tej samej gramatyki lub słowa, aby stworzyć zdanie, którego może faktycznie będziesz chciał kiedyś użyć.
  • Ucz się słów, które odnoszą się do twojego życia i rzeczy, które cię fascynują, abyś to właśnie o nich mógł rozmawiać. W końcu język został wymyślony, aby się komunikować, a nie sprawdzać swoje umiejętności gramatyczne.

angielski w filmach

Cztery filary angielskiego

Język angielski, jak i wszystkie pozostałe języki posiada cztery podstawowe umiejętności: słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. Podczas pracy nad wymową i słownictwem bardzo ważnym jest, aby znaleźć czas na ćwiczenie tych umiejętności. Poniżej znajdziesz wskazówki na temat ćwiczenia każdego z wymienionych filarów.

Zacznijmy od słuchania. Czego słuchać? W dzisiejszym świecie mamy dostęp do całej gamy źródeł. Możemy słuchać radia czy podcastów po angielsku, oglądać seriale w oryginale, obserwować native speakerów w mediach społecznościowych i wiele, wiele innych. Dla początkujących naprawdę świetną praktyką jest oglądanie seriali i filmów razem z włączonymi napisami. W tym czasie notuj i sprawdzaj znaczenie słownictwa, którego nie znasz. Następnie wymawiaj te słowa i postaraj się o właściwy akcent (pomogą ci w tym słowniki online, w których znajdziesz wymowę każdego słowa). Jeśli możesz, dopasuj je do własnych zdań, dzięki czemu zrozumiesz, jak mogą być użyte w różnych sytuacjach. Następnie wróć do danej sceny filmowej, ale tym razem już bez napisu. Skup się na zrozumieniu wypowiedzi.

Kolejną umiejętnością jest czytanie.  Jak zabrać się do czytania książek czy artykułów po angielsku? Dokładnie tak, jak wtedy kiedy uczyliśmy się czytać jako dzieci. Jak w każdym przypadku, najważniejszy jest dobór odpowiednich treści dopasowanych poziomem zaawansowania. Świetnym pomysłem na naukę angielskiego poprzez czytanie może być zaopatrzenie się w uproszczone wersje klasycznych lektur lub swoich ulubionych utworów.

Przejdźmy teraz do pisania. Pisanie przy nauce języka najczęściej nie jest celem, a raczej narzędziem, które służy do przyspieszenia swojego postępu. Na sam początek nauki gorąco polecałabym tworzenie swoich własnych, spersonalizowanych zdań z nowym słownictwem, czy właśnie prowadzenie dziennika po angielsku.

Na sam koniec wspomnę o mówieniu. Mówienie jest niezwykle istotną częścią języka i też celem samym w sobie. Oczywiście najłatwiej będzie zapisać się na zajęcia konwersacyjne z lektorem, ale istnieją też inne opcje. Można znaleźć swojego „learning budy” (czyli kumpla do nauki) online lub wziąć udział w wymianie językowej. Warto też po prostu gadać do samego siebie i nagrywać swoje wypowiedzi.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat udoskonalania czterech podstawowych umiejętności, to zapraszamy na naszego bloga.

angielski - fiszki

Nauka języka, a kultura

Zrozumienie języka to coś więcej niż zrozumienie słów. Ważne jest, aby dowiedzieć się o kulturze i historii związanej z tymi słowami. Wiedza na temat historii kraju lub kultury, bieżących wydarzeń, wierzeń religijnych i powszechnych zwyczajów może pomóc Ci zrozumieć wiele z tego, co ludzie mówią i robią.

Naukowcy odkryli, że dzieci lepiej uczą się czytać w drugim języku, gdy rozumieją kulturę i kontekst, w którym czytają. Kiedy zaczynasz uczyć się nowego języka, poświęć trochę czasu na poznanie kultury ludzi, którzy nim mówią. Nie uważaj tego za stratę czasu, nawet jeśli będzie to wymagało czytania i oglądania filmów w Twoim języku ojczystym. Pomoże Ci to bardzo, a nawet może zapobiec popełnieniu wielu błędów.

 

Powtarzanie materiału

Powtarzanie materiału może być nieco uciążliwe w porównaniu z nauką nowych rzeczy. Ale jeśli rzeczywiście chcesz nauczyć się nowego języka, a nie tylko zapamiętać kilka wymyślnych zdań, musisz sprawdzać i utrwalać to, co już umiesz. Dzięki temu nie zapomnisz, czego się nauczyłeś, i będziesz mógł kontynuować naukę.

Aby nauka języka była skuteczna, ważne jest, aby ćwiczyć regularnie, z przerwami nie dłuższymi niż kilka dni. Jeśli to pomoże, ustaw sobie przypomnienie o tej samej porze każdego dnia i zamienić naukę języka w nawyk. 

nauka

I to już wszystko na dziś. Podczas tej niesamowitej przygody jaką jest nauka języka pamiętaj o swojej początkowej motywacji i wracaj do powodów, dla których chcesz opanować angielski. Gdybyś potrzebował/a porad lub inspiracji, to zapraszamy Cię na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele wpisów dotyczących gramatyki, słownictwa, czy metod uczenia się. Tymczasem życzę Ci powodzenia w nauce i trzymam mocno kciuki. Good luck!

NAJNOWSZE WPISY: