8 Najlepszych aplikacji do nauki języka
W Speaking House ciągle szukamy nowych i skutecznych metod nauki języków obcych oraz testujemy najnowsze rozwiązania, aby ułatwić życie naszym uczniom jak to tylko możliwe.
Każdy moment jest dobry na naukę języka, szczególnie jeśli jesteś wyjątkowo zapracowaną osobą, a mamy rok 2018, więc prawdopodobnie jesteś. Swoją przygodę z językiem warto urozmaicić o przydatne aplikacje webowe i mobilne. Są one na tyle pomocne, że nie wymagają ogromnego skupienia, a jedna sesja nauki może trwać zaledwie 10 minut. Oszczędziłem Wam trudu szukania odpowiednich narzędzi i zebrałem te najbardziej przydatne w poniższym wpisie.
1.DuoLingo
Zawsze kiedy chcę wytłumaczyć komuś jak działają inne aplikacje językowe, słyszę pytanie “To coś takiego jak DuoLingo?”. DuoLingo to najbardziej popularna darmowa aplikacja językowa na świecie, której używa na tę chwilę ponad 100 milionów osób na całym świecie. Oferuje praktycznie każdy język jaki można sobie zażyczyć oraz posiada polską wersję.
Duolingo posiada prosty i przyjemny dla oka interfejs oraz kursy od początkującego do zaawansowanego. Użytkownik może uczyć się słownictwa, konstrukcji gramatycznych, a nawet powiedzieć parę zdań do mikrofonu. Platforma łączy w sobie cechy kursu językowego i gry, dlatego też przy pokonywaniu kolejnych poziomów zyskujemy doświadczenie, odznaki i inne bonusy, co jest dość motywujące do kontynuowania nauki.
Po założeniu konta można korzystać zarówno z wersji komputerowej jak i mobilnej. Istnieje również możliwość dodawania innych pasjonatów językowych do listy znajomych, śledzenia ich postępu i rzucania im wyzwań.
2. Supermemo
Supermemo to kolejna, dostępna na komputer i telefon, aplikacja, która oferuje kompletne kursy językowe.
Olbrzymią zaletą platformy supermemo jest rewelacyjny system powtórek oparty na algorytmie krzywej zapominania. Początkowo coś, co może brzmieć jak kolejny rewolucyjny sposób typu “naucz się języka w 2 tygodnie”, okazuję się być rzetelnym i działającym systemem. Zaplanowane powtórki gwarantują, że materiał, którego się uczysz zostanie w Twojej głowie na zawsze. Aplikacja jest płatna i kosztuje około 60zł i w tej cenie otrzymamy dostęp do jednego kursu językowego z audio i do odświeżonego i dość czytelnego interfejsu.
3. Memrise
Memrise jest aplikacją do nauki zwrotów i słownictwa, która pozwala na naukę za pomocą fiszek. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w memrise, są memy umieszczane przez użytkowników przy poszczególnych zwrotach i słowach, które pomagają uczyć się na skojarzeniach.
Jest to kolejna aplikacja, która łączy w sobie elementy kursu językowego i gry, gdyż tak jak w przypadku DuoLingo otrzymujemy punkty doświadczenia i możemy odblokowywać kolejne poziomy. Szczególnie godny polecenia jest kurs angielskiego biznesowego, gdyż zawiera bardzo przydatne zwroty, słownictwo, a nawet skróty typu. CEO, AGM i inne. Aplikacja Memrise jest darmowa i możemy z niej korzystać na platformach mobile i desktop.
4. Quizlet
Ulubiona platforma każdej osoby uczącej się w Speaking House 😉 Quizlet to aplikacja do zarządzania swoimi arkuszami z fiszkami, ale daje też możliwość uczenia się na podstawie arkuszy utworzonych przez innych użytkowników. Jest bardzo wygodnym substytutem stert kserówek i papierowych fiszek, a to co zapiszemy zostaje tam już na dobre.
W przyswajaniu wiedzy pomagają nam przeróżnego rodzaju zadania, testy oraz gry. Świetnym rozwiązaniem na platformie jest możliwość włączenia lektora, który czyta nam kolejno wszystkie zwroty z danego arkusza na zmianę po polsku i po angielsku.
5. HelloTalk
HelloTalk to coś zupełnie innego niż pozostałe aplikacje gdyż pozwala na komunikację z innymi użytkownikami z całego świata w wybranym języku. Po założeniu konta na aplikacji i podaniu o sobie kilku szczegółów takich jak poziom językowy czy kraj pochodzenia, możemy wysłać wiadomość na chacie do wybranej osoby i zacząć rozmowę.
HelloTalk po posiada kilka bardzo przydatnych narzędzi aby ułatwić naszą rozmowę takich jak słownik, opracowania gramatyczne zawarte w dymkach nad daną wiadomością i możliwość poprawy naszego partnera. Co ciekawe, jeśli już naprawdę nie wiemy jak coś przekazać, możemy wysłać rysunek tego co mamy na myśli. Aplikacja jest dostępna na platformy mobile i liczy sobie ponad milion użytkowników, więc na pewno nie da się narzekać na brak osób do rozmowy.
6. YouTube
Nie byłbym sobą gdybym nie polecił Youtube do nauki języka. Aplikacja, którą wszyscy dobrze znamy to potężne narzędzie do przyswajania angielskiego poprzez słuchanie. W dobie szybkich połączeń internetowych i pakietów bez limitu nie ma absolutnie żadnego powodu dla którego idąc ulicą nie możesz słuchać anglojęzycznych kanałów.
Wszystkie osoby, które uczyłem do tej pory, zawsze robią największy progres kiedy mają w nawyku słuchanie angielskiego podczas robienia czegoś innego. Twórcy na Youtube zwykle używają bardzo “casualowego” i naturalnego języka, wplatając w to co mówią masę przydatnych, a czasami zabawnych zwrotów. Jeśli jednak czujesz, że Twój poziom jest niewystarczający, żeby zrozumieć treść, zawsze możesz wybrać spośród kanałów oferujących angielski dla osób mniej zaawansowanych.
7. Spotify
Spotify jest zdecydowanie ulubioną platformą muzyczną dla większości z nas. Wiele osób jednak nie wie, że na Spotify można również znaleźć najlepsze anglojęzyczne podcasty.
Magazyn Complex stworzył ich listę i możesz ją znaleźć tutaj. Zasada działania jest taka sama jak przy słuchaniu muzyki, więc dostępne są playlisty, pojedyncze nagrania lub poszczególni twórcy.
8. Ororo TV
Nasze najnowsze odkrycie i zarazem odkrycie roku 2018. Ororo TV to platforma gdzie można znaleźć najpopularniejsze seriale (Netflix, HBO itd.) i kanały youtubowe. Różnicą między Ororo TV, a innymi playerami online jest to, że na Ororo TV zawsze znajdziemy napisy w języku angielskim. Co więcej, po najechaniu na dowolne słowo w napisach wyskakuje dymek z tłumaczeniem w języku polskim, które możemy dodać do naszego personalnego folderu z fiszkami. No rewelacja! Możemy spokojnie zapomnieć o ślęczeniu przy serialach, ciągle pauzując i ze słownikiem otwartym w innych kartach.
Czy powyższe platformy mogą zastąpić naukę z lektorem? Raczej Nie. Czy mogą być ciekawą alternatywą lub dodatkiem do tradycyjnych metod? Jak najbardziej. Każdy, nawet najmniejszy kontakt z językiem pomaga dotrzeć do celu. Wszystko wskazuje na to, że dużo lepiej jest poświęcać na naukę czegokolwiek 10 minut każdego dnia, niż 1 godzinę raz w tygodniu.
Aplikacje mobilne do nauki języków mogą też zabić czas podczas codziennego dojeżdżania do pracy (lub w pracy;)), szkoły albo stania w długiej kolejce.
Osobiście jestem intensywnym użytkownikiem Quizlet, Supermemo, Duolingo, Youtube i Spotify i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie nauki innych języków bez pomocy tych platform. Mogę je gorąco polecić każdemu.
18 września 2018