Jak nauka języka może zmienić Twoje życie?
Wszyscy wiedzą, że trzeba uczyć się angielskiego. Wiadomo – bo przełamanie bariery językowej, bo wyższa pensja w pracy, bo zagraniczny wyjazd. Co jednak się kryje za tymi frazesami? Mało kto zdaje sobie sprawę, że znajomość angielskiego może naprawdę odmienić życie nie do poznania. Po pierwsze, język kształtuje świat i sposób myślenia – więc znając drugi język, to trochę tak, jakby mieć drugą osobowość i drugie życie. Czy to nie ekscytujące? Pewne rzeczy wyrazimy w odmienny od znanego nam sposób, w języku angielskim, co znacznie rozszerza nasze horyzonty, rodzi skojarzenia i pobudza kreatywność. Przede wszystkim jednak znajomość angielskiego to okno na cały świat.
Mimo, że język ten jest właściwie wszędzie, wciąż jego znajomość jest rzeczą poważaną na całym świecie. Wyobraź sobie, że wyruszasz w podróż dookoła świata, ale przez cały czas nie jesteś w stanie zrozumieć ani słowa z tego, co mówią Twoi towarzysze albo ludzie napotkani po drodze. Mimo pięknych krajobrazów, smaków i zapachów, część podróży pozostanie dla Ciebie niedostępna – wszystkie żarty, ciekawostki, rozmowy do świtu. Jeśli znasz angielski, to tak, jakbyś poznał cały świat – ludzie zaczną opowiadać Ci swoje historie, które Ty będziesz rozumiał i będziesz w stanie podzielić się swoimi. Nauka języka to nie książki i zmuszanie się do wkuwania regułek – to na przykład noce spędzone gdzieś w obcym kraju, i przegadane z nowo poznanymi przyjaciółmi, moc inspiracji.
Sposób na pewność siebie
Rozmawianie po angielsku to również sposób na podniesienie swojej pewności siebie. Jeśli wątpisz w swoje umiejętności językowe, z pewnością znalazłeś się nie raz w sytuacji, kiedy nerwowo szukasz słówek w swojej głowie, albo nie jesteś pewny co powiedział Twój anglojęzyczny towarzysz. Czujesz się dziwnie i nieswojo, bo przecież wszyscy mówią, tylko Ty nie! Wszyscy znamy to uczucie i to, jak bardzo utrudnia ono komunikację i otwarcie się na porozumiewanie się w obcym języku. Jeśli się otworzysz i zaczniesz mówić, nie tylko dajesz sobie szansę na naukę, ale również na przyśpieszony kurs pewności siebie. Zaczynasz dostrzegać swoje możliwości i myśleć o sobie nieco lepiej. Inni także zaczną dostrzegać, że Twój poziom jest lepszy. Pewność siebie i poczucie własnej wartości są znacznie ważniejsze, niż nam się wydaje – to kolejny z powodów dla którego nauka języka obcego, rozwijająca między innymi te cechy, jest tak potrzebna i ważna.
Nowe możliwości zawodowe
Kolejny punkt, w którym komunikacja po angielsku może odmienić Twoje życie nie do poznania, jest oczywiście praca. Wyobraź sobie, że pracodawca ma do wyboru dwóch potencjalnych pracowników – jeden z nich mówi tylko po polsku a drugi – porozumiewa się i po polsku, i angielsku. Jak myślisz, który z nich ma większą szansę na zatrudnienie? Jeśli ubiegasz się o intratne stanowisko w międzynarodowej firmie, angielski również pomoże Ci w karierze – jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej swobodnie wypowiesz się po angielsku, będziesz traktowany poważniej, a ponadto Twoja pewność siebie wzrośnie – patrz punkt poprzedni 🙂 W dzisiejszych czasach coraz więcej firm z różnych sektorów nawiązuje współpracę z zagranicznymi klientami czy kontrahentami, i stąd pracownik anglojęzyczny jest ceniony wyżej niż kiedykolwiek wcześniej. Z angielskim masz perspektywę pracy w zasadzie wszędzie : od małych firm, przez wielkie, międzynarodowe korporacje. Jest ceniony szczególnie w branży IT, w HR, branży turystycznej i edukacyjnej, w handlu międzynarodowym. Jeśli lubisz swoją pracę i możesz wnieść do niej wkład w postaci znajomości języka, Twój szef i współpracownicy na pewno będą Ci wdzięczni, a Twoja wypłata ma szanse wzrosnąć – jeśli jednak Twoja praca wydaje Ci się nudna i marzysz o jakimś ciekawym zajęciu w obcym kraju, angielski będzie nieodzowny. Do większości kreatywnych, ciekawych stanowisk za granicą będziesz potrzebował znajomości angielskiego. Kto wie, może zostaniesz programistą w Nowej Zelandii? Albo będziesz organizować eventy w Australii? Wszystko jest możliwe, jeśli potrafisz porozumieć się po angielsku. Poza ułatwieniem w dostaniu się na rynek pracy, angielski może pomóc ci…więcej zarabiać! Osoby posługujące się więcej niż jednym językiem otrzymują statystycznie o 20% większe wynagrodzenie niż inni, nie znający języków. Jednak dwujęzyczność jest korzyścią nie tylko dla samego pracownika, ale również dla firmy czy przedsiębiorstwa, które dzięki dwujęzycznym pracownikom otrzymują nawet dwukrotnie większe korzyści finansowe.
Dostęp do informacji z pierwszej ręki
Kolejny punkt, to możliwość czytania książek i oglądania filmów w oryginale. Jeśli interesujesz się na przykład brytyjskim malarstwem z osiemnastego wieku, gwarantujemy, że więcej źródeł na ten temat – czy to w Internecie, czy bibliotece – będzie w języku angielskim niż polskim. Angielskojęzyczna część Google jest znacznie bardziej bogata niż na ta polska – znajdziesz tam wywiady ze sportowcami, reżyserami, twórcami z całego świata, skany nie przetłumaczonych jeszcze na polski artykułów czy książek. Dysponując angielskim, masz w zasadzie nieograniczone możliwości dostępu do źródeł na różne tematy. Masz szansę na wiedzę nie zmodyfikowaną żadnymi tłumaczeniami czy interpretacjami. Jeśli jesteś fanem kinematografii czy seriali na Netflixie – lepiej i głębiej zrozumiesz sytuacyjne żarty, które czasem tak ciężko wychwycić napisom czy lektorowi. Zwróć uwagę na to, jak mylące są czasem polskie tłumaczenia tytułów filmów. Mamy przykładowo angielskie “Prison Break” przetłumaczone jako “Skazany na śmierć” czy “Bold and Beautiful” jako “Moda na Sukces”. Bez znajomości języka takie rzeczy łatwo umykają i pozostają niezauważone i tworzą w pewnym sensie fałszywy obraz danej publikacji – czy to filmu, czy książki, czy tytułu artykułu. Podobnie sprawa ma się z tekstami piosenek, które wraz ze znajomością angielskiego zaczną mieć dla Ciebie sens. Być może Twój ulubiony kawałek jest o czymś zupełnie innym, niż myślisz? 😉 Często wspomniane tytuły filmów, czy nawet żarty, memy, cytaty są nieudolnie przetłumaczone na polski albo na siłę zangielszczone. Znając angielski, będziesz miał te wszystkie rzeczy z pierwszej ręki!
Zaradność
Kolejna rzecz – kłopoty. Lepiej wpaść w kłopoty znając angielski, niż nie – chociażby wtedy, kiedy Twój lot do Londynu jest anulowany, chcesz kupić drogi płaszcz przez amerykańską stronę internetową albo starasz się o wizę do Kanady. Gdy znasz język, tego typu sytuacje są cztery razy mniej stresujące, a ponadto, nie musisz liczyć na niczyją pomoc.
Ponadto – jeśli marzysz o zamieszkaniu lub nauce za granicą, znajomość angielskiego będzie obowiązkowa. Najczęściej to osoby ze znajomością angielskiego w pierwszej kolejności kwalifikują się do programów umożliwiających naukę czy pracę na całym świecie. Nie mówiąc już o praktycznym wykorzystaniu języka, chociażby podczas rejestrowania się w urzędzie, robienia zakupów czy na przykład wzięciu ślubu.
Improve your…Polish!
Zaskakującym aspektem nauki angielskiego, czy też jakiegokolwiek innego języka, może być…lepsze poznanie swojego języka ojczystego. Ucząc się nowego słownictwa, czy konstrukcji gramatycznych, zaczynamy zauważać jakimi prawami rządzi się nasz własny język, jakie są między nimi różnice i podobieństwa. Często nie wiemy, że pewne słowa w języku polskim pochodzą właśnie z angielskiego – dzięki tej “sieci połączeń” jaka tworzy się w naszych głowach podczas nauki, zaczynamy lepiej rozumieć specyfikę jakimi rządzą się systemy językowe. Kto wie, może ułatwi nam to naukę również kolejnego języka 🙂
Świadomość przede wszystkim
W XXI wieku żyjemy w globalnej wiosce i zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami. Otacza nas coraz więcej propagandy i fałszywych newsów. Znając choć trochę język angielski, będziemy mogli “przefiltrować”, lub zanegować rodzaj informacji, który do nas trafia. Łatwiej będzie nam zrozumieć sedno sprawy, na przykład jakiegoś konfliktu politycznego. Reasumując – znajomość języka pozwoli nam spojrzeć na rzeczywistość bardziej dogłębnie i krytycznie, nie będziemy przysłowiowymi “pelikanami” łykającymi wszystko jak leci. Znając język i pewne jego niuanse, będziemy świadomymi odbiorcami różnorodnych mediów.
Poza praktycznymi, ułatwiającymi codzienność aspektami, nauka języka zmienia również budowę naszego mózgu. Skany mózgów osób, posługujących się więcej niż jednym językiem, wykazały, że jego obszar odpowiedzialny za sprawne przetwarzanie informacji, pamięć i koncentrację – tzw. istota szara – jest gęstsza niż u tych, którzy posługują się tylko jednym, ojczystym językiem. Co za tym idzie, “językowcy” mają statystycznie większą szansę uniknięcia problemów z pamięcią w przyszłości.
Last but not least, język angielski stwarza po prostu niepowtarzalną możliwość bycia otwartym, ciekawym, inspirującym człowiekiem, który potrafi sobie poradzić w wielu sytuacjach i porozmawiać na wiele tematów. Brzmi dobrze? Zapraszamy na zajęcia!
10 czerwca 2020