Nauka języka a osobowość - przydatne wskazówki - Speaking House - nauka angielskiego w praktyce!
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Nauka języka a osobowość – przydatne wskazówki

Istnieje tysiące sposobów, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, aby przyjemnie i efektywnie uczyć się angielskiego. Podobnie, istnieje tysiące typów osobowości, i jeśli będziemy uczyć się języka zgodnie z naszym typem, mamy większą szansę na bezproblemowe jego przyswojenie. Można wyrzucić do kosza wszystkie “nauki angielskiego w tydzień” i tym podobne rewelacje, ale zapewniamy, że nic nie zapewnia szybszego przyswojenia języka, niż poznanie swojego typu osobowości. Co ma jedno do drugiego? Takie określenie się pozwala znacznie łatwiej określić swoje preferencje, sposoby przyswajania wiedzy, skuteczne sposoby na naukę.

 

Poznaj siebie

Znane nam podejście ze szkół (w których mamy trzydziestokilkuosobowe klasy i ciężko o indywidualne podejście do ucznia) które twierdzi, że istnieje jedyny słuszny sposób na naukę, a do tego wszyscy powinni przyswoić ją mniej więcej w podobnym tempie, nie jest prawdziwe. Ludzie są różni, i dręczenie się czy patrzenie z zazdrością na kogoś, kto porozumiewa się po angielsku lepiej od Ciebie, mimo, że uczycie się tyle samo czasu, po prostu nie ma sensu. Nie znaczy to, że jesteś gorszy, i powinieneś zacząć przeszukiwanie Internetu w poszukiwaniu cudownych kursów, które nauczą Cię języka w miesiąc. Prawdopodobnie po prostu nie dobrałeś jeszcze właściwego dla siebie sposobu nauki. Znając mniej więcej swój typ osobowości, łatwiej nam będzie również uniknąć pewnych pułapek, których popełniamy ucząc się języka. Przykładowo : jeśli wiesz, że rozmowa przychodzi ci banalnie prosto, ale nie wchodzą ci do głowy zasady gramatyczne, będziesz wiedzieć, że to właśnie nad tym trzeba zacząć pracować – a co więcej, dowiesz się jak. Podobnie, jeżeli znasz wszystkie zasady gramatyczne i jesteś bezbłędny w ćwiczeniach, siedzenie nad nimi przez kolejne godziny nie sprawi, że nagle cudownie odważysz się mówić płynnie i z pięknym akcentem – aby to zrobić, musisz zacząć pracować nad częstszym rozmawianiem po angielsku.

Co jeśli jestem introwertykiem?

Jeśli nie czujesz się pewnie w angielskim, a do tego z natury jesteś introwertykiem, najprawdopodobniej nie zadziała na ciebie rada w stylu “podejdź do przypadkowych ludzi w barze i zacznij rozmawiać z nimi po angielsku”. Analogicznie, jeśli jesteś osobą otwartą, nie będzie Cię satysfakcjonowało siedzenie w czterech ścianach i słuchanie podcastów po angielsku. Nie znaczy to jednak, że nie ma dla Ciebie żadnej nadziei. Proponujemy kilka prostych rozwiązań, jak uczyć się komunikacji po angielsku w zgodzie z Twoim charakterem.

Kiedy należysz do osób raczej introwertycznych, zamkniętych w sobie i niezbyt rozgadanych i np. wolisz uczyć się w ciszy niż w grupie, nie czujesz się komfortowo podczas rozmowy:

  • Daj sobie czas. oczywiście, nie zaczniesz rozmawiać po angielsku jeśli nie przełamiesz strachu przed rozmową z innymi, ale być może przychodzi Ci to dłużej – nie ma w tym nic złego.
  • Spróbuj mówić do lustra albo do zaufanej osoby.
  • Czytaj na głos – oswoisz się z jego brzmieniem po angielsku.
  • Powtarzaj na głos słowa piosenek albo frazy z filmów.
  • Rozmawiaj jak najwięcej ze swoim lektorem na zajęciach
  • Przyglądaj się osobom które komunikują się bez problemów w języku obcym – obserwuj i słuchaj.
  • Zadawaj pytania rozmówcy lub swojemu lektorowi, jeśli coś Cię zaciekawi. Możesz dowiedzieć się czegoś ciekawego i choć trochę przełamać strach.
  • Wyznacz sobie cel. będzie Ci łatwiej zorganizować dzięki temu pracę, nauka nie będzie rozproszona i chaotyczna.
  • Jeśli trudno Ci tak po prostu zaangażować się w rozmowę w obcym języku, zacznij od małych kroków : np. zadając lektorowi więcej pytań, nawet prostych, albo od nauczenia się kilku zwrotów usprawniających rozmowę – np. linking words.  

 

Dla ekstrawertyków

Jeśli masz otwarty, żywy umysł, lubisz interakcje z ludźmi i przedkładasz różnorodność nad metodyczną naukę, spróbuj:

  • Chodzić na wymiany językowe, albo po prostu korzystać z każdej okazji na rozmowę z osobą anglojęzyczną : może uczęszczasz z kimś takim do szkoły tańca, pracujesz, dzielisz wspólne pasje? może ktoś taki jest nawet w Twojej rodzinie?
  • Połączyć angielski z pasją, np – kursem jogi, tańca itd. – te kursy istnieją także w języku angielskim
  • Unikaj wypełniania tabelek, monotonnych ćwiczeń, ucz się raczej przez kontekst niż “na blachę”
  • Spróbuj namówić znajomych, abyście od czasu do czasu prowadzili krótkie rozmowy po angielsku
  • Spróbuj znaleźć w swoim mieście miejsce przyjazne obcokrajowcom – bar, kino, klub dyskusyjny, dom kultury, szkoła itp – i nie przegap żadnej okazji do dyskusji.
  • Rozrysuj sobie zagadnienia, zamiast zapisywać je od myślnika na kartce – można to zrobić np. w formie mapy myśli, albo po prostu rysunków, obrazków i symboli
  • Ponieważ ludzie o takim rysie osobowości zazwyczaj są bardziej niezależni i nie interesują ich określone wytyczne, mające ułatwić proces nauczania, oprócz nauki z lektorem możesz też opracować swoje metody. Będziesz czuł się swobodniej działając na własnych zasadach, a nauka z lektorem tylko to ułatwi.
  • Uważaj : prawdopodobnie łatwiej przychodzi Ci rozmowa z ludźmi niż solidna nauka. Zwróć na to uwagę, żeby przełamać tę barierę i spróbuj zmusić do codziennego powtarzania.

 

Inne typy osobowości

Warto nauczyć się też kilku konkretnych sposobów na naukę, odpowiednich dla Twojego typu osobowości. Skąd mamy jednak wiedzieć, co to za typ? Według amerykańskiego testu 16 personalities istnieje ich aż cztery : Analysts, Diplomats, Sentinels, Explorers (Analitycy, Dyplomaci, Wartownicy, Odkrywcy). Każdy z nich dzieli się na kilka podtypów.

Analitycy uczą się metodycznie, rozkładając wszystko na części pierwsze. Potrzebują planu i ogólnego zarysu. Często bywają też twórcami systemów naukowych, które opracowują w każdym calu. Lubią wyzwania intelektualne. Jeśli masz bardziej analityczny typ osobowości, zorganizuj swoją pracę – postaw sobie jasny cel, rozpisz listę zadań. Poproś swojego lektora, aby zwrócił szczególną uwagę na jeden z ważnych dla Ciebie celów (np. chcesz więcej mówić, albo więcej pisać). Powtarzaj systematycznie wiadomości.

Dyplomaci nie odnajdują się aż tak jak Analitycy w określonych ramach, są bardziej elastyczni. Mogą łączyć kilka sposobów nauki : słuchając, czytając, mówiąc – nie zawsze muszą one następować w określonym porządku. Lubią interakcje i komunikację z ludźmi i to w nich odnajdują się najlepiej. Jeśli jesteś Dyplomatą, to właśnie rozmowy po angielsku przyjdą Ci łatwiej – możesz mieć problem za to z uczeniem się reguł “na sucho”.

Wartownicy lubią reguły, sprawniej poruszają się w konkretach. Jeśli wiedzą dokładnie, co robić, zrobią to na sto procent – jeśli jesteś jednym z nich, zawsze jesteś przygotowany na zajęcia, robisz notatki, nie zapominasz o ćwiczeniach. Jesteś dobrym organizatorem lub menadżerem. Ucząc się, potrzebujesz jasno wytłumaczonych zadań i poleceń.

Odkrywcy mają żywy umysł i uczą się dzięki bodźcom – muzyce, tańcowi, ciekawej rozmowie. Łatwiej łapią rzeczy z konktekstu, ale ciężko im skoncentrować się na zasadach gramatycznych czy konkretnych wytycznych. Jeśli jesteś tym typem, być może powinieneś spróbować połączyć kreatywne myślenie z “nudnymi” aspektami języka, jak np gramatyka – czyli chociażby rozrysować sobie zasady, zamiast wypisywać je po kolei, lub znaleźć inny niekonwencjonalny sposób na nauczenie się określonych zasad.

Nasze opisy osobowości powyżej są oczywiście skrócone – jeśli chciałbyś poznać swój typ osobowości, nie tylko w kontekście nauki języka, i przy okazji pouczyć się angielskiego – rozwiąż test na stronie https://www.16personalities.com.  Miłej zabawy!

NAJNOWSZE WPISY: