Unreal Past, czyli przeszłość nierzeczywista - Speaking House
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Unreal Past, czyli przeszłość nierzeczywista

Unreal Past, czyli przyszłość nierzeczywistą, w języku angielskim możemy przedstawić za pomocą wielu konstrukcji.  Ale o co tak naprawdę tutaj chodzi? Na pewno wiele razy zdarzyło ci się „gdybać” lub opowiadać o sytuacji czysto hipotetycznej. W języku angielskim takie gdybanie nazywamy właśnie „unreal past”. W dzisiejszym wpisie opowiem nieco więcej o tym zagadnieniu i pokażę jakich konstrukcji możesz użyć, aby snuć rozważania na domniemane tematy. Zapraszam! 🙂

 

nauka o unreal past

Konstrukcje

Tak jak już wspomniałam we wstępie, przeszłość nierzeczywista w języku angielskim jest pojęciem, które określa kilka różnych konstrukcji. Używamy ich po to żeby wyrazić jakieś gdybania, przypuszczenia, hipotezy czy życzenia. Tym co łączy te wszystkie konstrukcje jest użycie czasu przeszłego. Ale pamiętaj, że nie zawsze „unreal past” odnosi się tylko i wyłącznie do przeszłości. Wiem, że nazwa może być odrobinę myląca. 😉 Jednak bez obaw, wszystko powinno być jasne po przeczytaniu tego artykułu.

But first things first. 😉 Na sam początek skupmy się na kilku najważniejszych konstrukcjach, których możemy używać do wyrażenia naszej nierzeczywistej przeszłości. Oto kilka najważniejszych przykładów:

 

  • I wishchciałabym; żałuję, że nie
  • If only = gdyby tylko; żałuję, że nie; chciałbym
  • Supposing = jeżeli; zakładając, że; przypusczając; o ile
  • What if = co jeśli; a gdyby tak
  • I’d rather = wolałbym
  • It’s high time = najwyższy czas

 

robienie notatek o unreal past

Unreal Past – teraźniejszość i bliska przyszłość

Tak jak pisałam, tych wszystkich konstrukcji używamy nie tylko w odniesieniu do przeszłości. Wręcz przeciwnie, tak jak widzisz, możemy ich użyć w odniesieniu do każdego momentu w czasie. Na przykład kiedy chcemy wyrazić żal lub pragnienie dotyczące obecnej sytuacji lub bliskiej przyszłości. W tym przypadku użyjemy jednego z czasów przeszłych , czyli Past Simple lub Past Continuous. Nasze zdanie będzie wtedy wyglądała następująco:

 

konstrukcja (I wish, if only, what if, itd.) + zdanie w czasie Past Simple lub Past Continuous

 

Spójrz na kilka przykładów takich zdań:

  • I wish we were sleeping on the couch now. – Chciałabym żebyśmy teraz spali na kanapie.
  • If only my parents lived closer to my apartment. – Gdyby tylko moi rodzice mieszkali bliżej mojego mieszkania.
  • Supposing he didn’t have to move to Warsaw this autumn. – Załóżmy, że on nie musi się wyprowadzać do Warszawy tej jesieni.
  • What if I told you I am not fond of your new boyfriend? – Co jeśli powiedziałabym ci, że nie przepadam za twoim nowym chłopakiem?
  • I’d rather she stayed home tonight instead of going to a bar. – Wolałabym żeby ona została dzisiaj w domu zamiast iść do baru.
  • I am tired. It’s high time we went home. – Jestem zmęczona. Czas najwyższy, żebyśmy poszli do domu.

 

Pamiętaj! Używając przeszłej formy czasownika “to be” ZAWSZE używamy “were” bez względu na osobę.

 

nauka o unreal past

Unreal Past – irytujące sytuacje w teraźniejszości

Co więcej, konstrukcji „I wish” oraz „if only” możemy użyć kiedy chcemy wyrazić irytację obecną sytuacją lub życzenie żeby ta sytuacja uległa zmianie (ale raczej marne na to szanse). W tym przypadku jednak nie użyjemy czasów z poprzedniego akapitu, ale form przeszłych „could” lub „would”. Tak będzie wyglądało nasze zdanie:

 

konstrukcja I wish/ if only + zdanie z „could” lub „would” 

 

A oto kilka przykładów:

  • I wish he would stop smacking.  – Chciałabym, żeby przestał mlaskać (ponieważ mnie to irytuje).
  • If only they could come to my birthday party. – Gdyby tylko oni mogli przyjść na moją imprezę urodzinową (ale marne na to szanse, bo np. nie będzie ich w mieście).
  • I wish I could help you with the project. – Chciałabym móc pomóc ci z tym projektem (ale niestety nie mam czasu).
  • If only my mom wouldn’t be so stubborn! – Gdyby tylko moja mama nie była taka uparta (jest to jej irytująca cecha).

czytanie o unreal past

Unreal Past – przeszłość

Chyba każdemu i każdej z nas zdarzyło się zrobić w przeszłości coś z czego niekoniecznie teraz jesteśmy dumni lub zadowoleni, lub coś co chcielibyśmy cofnąć 😀 . Po angielsku możemy wyrazić to za pomocą gramatyki! Rzecz jasna, unreal past, odnosi się też do sytuacji z przeszłości. W tym wypadku gdybamy na temat sytuacji, które już się wydarzyły i których w żaden sposób nie możemy zmienić. W tym przypadku jednak użyjemy tzw. czasów „zaprzeszłych” czyli Past Perfect lub Past Perfect Continuous. Schemat naszego zdania będzie zatem wyglądał następująco:

 

konstrukcja (I wish, if only, what if, itd.) + zdanie w czasie Past Perfect lub Past Perfect Continuous

 

A teraz spójrz na przykłady w zdaniach:

 

  • I wish I hadn’t bought these shoes. They are extremely uncomfortable. – Żałuję, że kupiłam te buty. Są strasznie niewygodne (dosłownie: Chciałabym cofnąć czas i nigdy nie kupić tych butów).
  • If only I had given him my number. – Żałuję, że nie dałam mu swojego numeru (dosłownie: Gdybym tylko dała mu swój numer).
  • Supposing we hadn’t lost our way. – Przypuśćmy, że nie zgubilibyśmy wtedy drogi.
  • What if your dad hadn’t moved to United States? – A gdyby tak twój tata nigdy nie przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych?
  • I’d rather he had been nicer to us yesterday. – Wolałabym, żeby on był dla nas milszy wczoraj.

 

Pamiętaj jednak, że konstrukcji “it’s high time” nie używamy w odniesieniu do przeszłości.

 

uczenie się o unreal past

 

Ufff… To już chyba wszystkie najważniejsze informacje na temat unreal past w języku angielskim. Jak widzisz, konstrukcje o których wspomniałam mogą być używane zarówno kiedy mówimy o sytuacjach teraźniejszych, przyszłych jak i przeszłych. Co więcej, w tym przypadku angielska gramatyka pomaga nam wyrazić drobne niuanse, jak gdybanie na różne tematy czy okazywanie naszej irytacji jakąś sytuacją. Pamiętaj, że aby dobrze opanować jakieś zagadnienie gramatyczne warto wplatać je w swoje wypowiedzi. Także koniecznie przećwicz „przeszłość nierzeczywistą” ze swoim lektorem 😉 . Oczywiście nie da się też ukryć, że należy świetnie znać czasy przeszłe, aby z łatwością móc tworzyć zdania w unreal past. Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub potrzebujesz szybkiej powtórki, to koniecznie zajrzyj do naszego wpisu tutaj. Znajdziesz tam omówienie najważniejszych czasów. Tymczasem życzę powodzenia w gdybaniu po angielsku. Take care! 🙂

Jeśli chcesz poćwiczyć!

Jeśli chcesz dokładnie przećwiczyć zarówne ten jak i inne działy angielskiej gramatyki, zapraszam Cię do zapoznania się z zestawem e-booków Angielska Gramatyka i Angielskie Czasy w Pigułce od Speaking House. Ułożyliśmy setki stron przydatnych ćwiczeń, opracować teoretycznych, fiszek, poradników oraz tematów do konwersacji. Znajdziesz tam rozdział Unreal Past, gdzie bardzo dokładnie tłumaczymy i pomagamy nauczyć się tego tematu! Możesz dowiedzieć się więcej klikając w ten link: https://speakinghouse.pl/ksiazkagramatyka/Polecam i do zobaczenia w kolejnym poście 😉

 

 

NAJNOWSZE WPISY: