Powiesz (prawie) wszystko znając te proste czasy!
Jednym z mitów, które krążą na temat angielskiego jest to, że czasy w tym języku są bardzo skomplikowane – głównie przez czasy Perfect, które wcale nie są tak trudne. Ten artykuł poświęcę jednak na 6 bardzo prostych i podstawowych czasów, dzięki którym dogadasz się w 99% sytuacji. Przy okazji przeprowadzę Cię przez podstawowy szyk zdania, który użyjesz w każdym zdaniu. Obiecuję, że pod koniec tego artykułu będziesz wiedzieć, że angielski jest banalny 😉
Szyk zdania
Zacznijmy od tego, dlaczego wiele osób uczących się języka angielskiego ma problem z układaniem słów w odpowiedniej kolejności. Po prostu nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Spójrz na te kilka zdań:
- W czwartek Adam powiedział Annie na o imprezie.
- Adam powiedział w czwartek Annie o imprezie.
- Adam Annie powiedział w czwartek o imprezie.
- Adam Annie o imprezie powiedział w czwartek.
- Adam w czwartek powiedział Annie o imprezie.
Mimo, że niektóre z tych zdań brzmią nieco dziwnie bez kontekstu, z łatwością możesz sobie wyobrazić, że możemy tak je ułożyć. Podaję te przykłady, żeby pokazać Ci, że w języku polskim zdania możesz układać w dowolny sposób. Nie ma tutaj praktycznie żadnej kolejności. Przeciwnie, w angielskim, kolejność słów jest ustalona i nie może się zmieniać – to bardzo ważne!
Szyk zdania w języku angielskim jest taki:
- Podmiot (Subject) – kto wykonuje czynność.
- Czasownik (Verb) – jaką czynność wykonujemy
- Dopełnienie (Object) – co jest przedmiotem na którym wykonujemy czynność
- Sposób (Manner) – jak wykonujemy czynność.
- Miejsce (Place) – gdzie wykonujemy czynność
- Czas (Time) – kiedy wykonujemy czynność.
Zapamiętaj ten szyk, a będziesz w stanie powiedzieć każde zdanie twierdzące. W każdym czasie szyk jest taki sam. Jedynie co się zmienia, to możliwość dodania w pewnych czasach czasownika posiłkowego (have, had w czasach Perfect). Nasze przykładowe zdanie, które napisaliśmy wyżej będzie więc brzmiało po angielsku:
- Adam invited Anna to the party on Thursday. – Tylko w ten sposób możemy je powiedzieć!
Czasy przeszłe
Omówimy 2 czasy przeszłe: Czas Past Simple i Czas Past Continuous. Kiedy je stosujemy? To bardzo proste. Spójrz na te 2 zdania:
- Napisałem wczoraj pracę.
- Pisałem wczoraj pracę.
Widzisz czym się różnią? W zdaniu numer jeden wyraźnie informujemy, że skończyliśmy coś (czynność dokonana). W zdaniu numer dwa przekazujemy, że wczoraj zajmowaliśmy się pisaniem pracy, ale nie mówimy czy skończyliśmy. Na pewno jest to dla Ciebie jasne i raczej nie wymaga więcej tłumaczenia. Teraz spójrzmy na takie same zdania w języku angielskim
- I wrote my thesis yesterday.
- I was writing my thesis yesterday.
Pierwsze zdanie jest w czasie Past Simple, czyli odpowiedniku polskiego czasu przeszłego dokonanego. Używamy go kiedy chcemy powiedzieć o czynnościach, które wydarzyły się w przeszłości i są dokonane. Jak to rozumieć? Takie formy przykładowych czasowników są dokonane: poszedłem (went), skończyłem (finished), wziąłem (took), obejrzałem (watched).
W drugim zdaniu natomiast, mamy czas Past Continuous, czyli czas przeszły niedokonany. Tutaj mówimy, że coś robiliśmy, ale nie że skończyliśmy. Odpowiedniki poprzednich przykładów: szedłem (was going), kończyłem (was finishing), brałem (was taking), oglądałem (was watching). Easy, right? 🙂
Konstrukcja czasu Past Simple:
Przykłady czasu Past Simple:
- John went to the market yesterday. = John poszedł wczoraj do marketu.
- Did Megan watch this movie? = Czy Megan obejrzała ten film?
- I didn’t read this book. = Nie przeczytałem tej książki.
- I wrote an article two days ago.= Napisałem artykuł 2 dni temu.
Konstrukcja czasu Past Continuous:
Przykłady czasu Past Continuous:
- John was walking yesterday around his area. = John chodził wczoraj po swojej okolicy.
- Yesterday, Megan was watching television. = Megan oglądała wczoraj telewizję.
- I wasn’t reading yesterday. I was talking with my friends. = Nie czytałem wczoraj. Rozmawiałem ze znajomymi.
- I was writing this article for two days. = Pisałem ten artykuł przez 2 dni.
Kliknij w ten link, żeby poćwiczyć kontrast tych dwóch czasów: Past Simple & Past Continuous
Czasy teraźniejsze
Jeśli chodzi o te czasy również możemy tutaj znaleźć pewną analogię z językiem polskim, więc przytoczę ponownie 2 przykłady w języku polskim i ich odpowiedniki w języku angielskim:
- Idę do szkoły.
- Chodzę do szkoły.
Znów zapewne widzisz różnicę. Pierwsze zdanie opisuje sytuację, która dzieje się teraz, dokładnie w tym momencie. Właśnie idę do szkoły. Drugie zdanie informuje, że chodzę do szkoły na codzień, uczęszczam do niej i robię to regularnie. W języku angielskim również możemy to powiedzieć dość podobnie:
- I go to school.
- I am going to school.
W pierwszym zdaniu mamy do czynienia z czasem Present Simple. Służy on do przekazania informacji o tym co robimy często, zazwyczaj, niekonieczne w tym momencie. Przykładowo kiedy chcemy powiedzieć, że chodzimy na siłownię (I go to the gym), do pracy (I go to work), często imprezujemy (I party often) itd.
Drugie zdanie to czas Present Continuous. Opisuje rzeczy, które dzieją się teraz, w tym momencie. Kiedy mówimy, że idziemy na siłownię lub do pracy (I am going to the gym, I am going to work) lub kiedy teraz imprezujemy (I am partying). Jest jedna drobna różnica w porównaniu do polskiego odpowiednika. Czasu Present Continuous możemy użyć do czynności, które dzieją się teraz, w kontekście nie dokładnie tej chwili, ale krótkiego okresu czasu w teraźniejszości. Brzmi skomplikowanie, ale spójrz na to: I usually work in the office but this week I am working at home. – Ta osoba zazwyczaj pracuje w biurze, ale w tym tygodniu pracuje z domu. Nie znaczy to, że dzieje się to w tym momencie, ale, że jest to węższy zakres czasu niż zazwyczaj.
Konstrukcja czasu Present Simple:
Przykłady czasu Present Simple
- I work in the city center. = Pracuję w centrum miasta.
- I usually wake up at 8 AM. = Zazwyczaj budzę się o 8 rano.
- She doesn’t go to school by bus. = Ona nie jeździ do szkoły autobusem.
- Do you cook very often? = Bardzo często gotujesz?
Konstrukcja czasu Present Continuous:
Przykłady czasu Present Continuous:
- I am working on this report. = Pracuję nad tym raportem.
- I am trying to wake up. = Próbuję się obudzić.
- She isn’t going to school right now. = Ona teraz nie idzie do szkoły.
- What are you cooking? = Gotujesz teraz?
Tutaj link do ćwiczeń z kontrastem tych dwóch czasów: Present Simple & Continuous
Czasy przyszłe
W tym artykule omówię 2 podstawowe czasy: Future Simple i Future Continuous. Jeśli chcesz bardziej dogłębnie poznać niuanse angielskiej gramatyki zajrzyj tutaj: Let’s talk about the future – porozmawiajmy o przyszłości. Podobnie jak w poprzednich akapitach porównajmy te 2 zdania:
- Przeczytam to jutro.
- Będę to czytał jutro.
Analogicznie, pierwsze zdanie przekazuje informację, że przeczytamy już jutro to coś do końca. Drugie zdanie informuje naszego rozmówcę, że będziemy coś jutro robić, jednak niekoniecznie musi być jutro skończone. W angielskim:
- I will read this tomorrow.
- I will be reading this tomorrow.
W pierwszym zdaniu widzimy czas Future Simple, którego używamy kiedy chcemy przekazać, że coś zrobimy w przyszłości. Używamy go w sytuacjach podejmowania spontanicznych decyzji („Wait, I will help you” – „Poczekaj, pomogę ci”), luźnych rozmowach o przyszłości („I will see my friends tomorrow.” – „Zobaczę się jutro ze swoimi znajomymi.”). Uwaga: w bardziej skonkretyzowanych planach, kiedy jesteśmy już pewni, że coś zrobimy, mamy wszystko zarezerwowane i ustalone, używamy czasu Present Continuous (poprzedni czas z tego artykułu). Na przykład: „I am flying to New York tomorrow.” – „Lecę jutro do Nowego Jorku”.
Drugie zdanie to czas Future Continuous, czyli tak jak w przypadku czasu Past Continuous czas ciągły. Opowiada o tym co będziemy robili w przyszłości, bez informacji czy coś skończymy, czy nie. Tak właściwie to nie ma tutaj nic więcej 🙂
Konstrukcja czasu Future Simple:
Przykłady czasu Future Simple
- I will go for a walk in the evening. = Pójdę wieczorem na spacer.
- I will see my friends in the afternoon. = Zobaczę się ze znajomymi popołudniu.
- I won’t do this again. = Nie zrobię tego ponownie.
- Will she leave before 4? = Czy ona wyjdzie przed 4?
Przykłady czasu Future Continuous
- Tomorrow, I will be working from 9 to 5. = Jutro będę pracował od 9 do 5.
- Next week on Monday, I will be skiing. = W następnym tygodniu w poniedziałek, będę jeździł na nartach.
- I can’t help you tomorrow. I will be training. = Nie mogę ci jutro pomóc. Będę trenował.
- Jedziemy na wycieczkę. Ja będę prowadził. = We are going for a trip. I will be driving.
Podsumowanie
Nie taki diabeł straszny, prawda? 😉 Spróbuj dobrze przyswoić czasy Simple i Continuous, a na pewno dogadasz się na każdy temat. Przy odrobinie słownictwa i pewności siebie na pewno poradzisz sobie nawet w rozmowie z Native Speakerem. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz poćwiczyć angielski z lektorem zapraszamy do kontaktu: Kontakt . Mam nadzieję, że przynajmniej trochę rozwiałem Twoje wątpliwości co do podstawowych czasów.
Ćwiczenia od nas!
Jeśli jednak chcesz poćwiczyć czasy w praktyce to serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z naszym zestawem e-booków: Angielskie Czasy w Pigułce oraz Angielska Gramatyka ze Speaking House. Zestaw kosztuje jedyne 19 złotych, a znajdziesz w nim kilkaset stron ćwiczeń, zagadnień teoretycznych, tematów do konwersacji, fiszek i wiele innych. Poniżej możesz zobaczyć jak wyglądają strony z książki, a w odnośniku wyżej możesz znaleźć pełny opis, darmowy rozdział oraz link do zakupu. Serdecznie polecam jeśli chcesz pozbyć się problemów z czasami. Bardzo dziękuję za lekturę i do zobaczenia w kolejnych postach 😉
5 kwietnia 2020