Czym jest immersja językowa i czy warto jej spróbować? - Speaking House - nauka angielskiego w praktyce!Poradniki
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Czym jest immersja językowa i czy warto jej spróbować?

Jak pewnie wiecie, istnieje wiele metod na naukę języka obcego. Jedną z nich jest właśnie immersja językowa nazywana też zanurzeniem językowy. Sama nazwa może brzmieć skomplikowanie, ale tak naprawdę jest to niezwykle prosta i bardzo skuteczna metoda. Co więcej, możecie korzystać z niej bez względu na to na jakim poziomie językowym się znajdujecie. Przedstawię wam więc czym jest immersja językowa i dlaczego warto się „zanurzyć”. Zapraszam do lektury!

 

Na czym polega immersja językowa?

Pewnie każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem, że jeżeli chcemy szybko i dobrze nauczyć się jakiegoś języka to musimy wyjechać do kraju, w którym jest on używany. Przeprowadzka do innego miejsca wiąże się z całkowitym zanurzeniem w obcej kulturze i języku. Taki ciągły kontakt z językiem i konieczność używania go w życiu codziennym sprzyjają rozwijaniu naszych umiejętności. Jaki ma to związek z immersją językową?

Otóż pojęcie immersji językowej było pierwotnie stosowane do określania lekcji języka obcego,  podczas której można było posługiwać się tylko i wyłącznie tym językiem. Immersja ma na celu stworzenie środowiska, które jak najwierniej odtworzyłoby to z obcego kraju, w którym ten język używany jest do codziennej komunikacji. Mówiąc prościej, jest to całkowite otoczenie się językiem, którego się uczymy.  Do stworzenia takiego otoczenia używamy wszystkich dostępnych źródeł takich jak telewizja, Internet, prasa, podcasty, radio, itd. Chodzi o to, aby język ten był obecny w każdej możliwej strefie naszego życia.

 

Dlaczego warto się zanurzyć?

Po pierwsze, immersja językowa rozwija cały wachlarz umiejętności, czyli czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie. Co więcej, wszystkie te umiejętności przeplatają się ze sobą tworząc bardziej „całościowy” obraz języka. W tej metodzie nie uczysz się konstrukcji gramatycznych robiąc niezliczoną liczbę ćwiczeń, ani nie zapamiętujesz słówek wyrwanych z kontekstu. Zamiast tego budujesz bardziej ogólny obraz języka bazując na jego żywym zastosowaniu. Po drugie, jest to bardzo skuteczna metoda, ponieważ ciągły kontakt z językiem buduje systematyczność. Kiedy otaczasz się angielskim ze wszystkich stron, to masz bardzo mało możliwości na robienie przerw od nauki, a czas wolny wypełniony jest treściami w tym języku.  Ciągły kontakt z angielskim sprawia, że szybciej zapamiętujesz słówka czy wyrażenia i widzisz realny postęp. Dodatkowo, ta metoda wciąga tak, że możesz zacząć myśleć po angielsku! 😊

 

Czy immersja to metoda dla każdego?

Jak najbardziej, immersja językowa to metoda dla każdego, kto chce poprawić poziom swojego języka. Niezależnie od tego czy jesteś początkującym czy zaawansowanym użytkownikiem języka, ta metoda może przynieść wiele korzyści.

Jest to świetna opcja dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z angielskim, lub uczy się go już jakiś czas, ale czuje , że nie robi postępów. Oczywiście jest to dużo bardziej wymagające przedsięwzięcie dla początkujących, ale rezultaty tej metody są tego warte. Immersja językowa już od początku nauki pomaga osłuchać i obyć się z językiem. Średnio lub bardziej zaawansowanym uczniom pozwoli ona utrwalić wiedzę, którą już posiadają i rozwinąć nie tylko umiejętność czytania czy rozumienia ze słuchu, ale też wzbogacić słownictwo. Warto jednak pamiętać, że nauka angielskiego nie może opierać się tylko i wyłącznie na zanurzeniu, szczególnie jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z językiem.

 

Jak wprowadzić immersję do swojego życia?

Sposobów na zanurzenie się w angielskim jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj, żeby spróbować zacząć od treści, które naprawdę cię interesują. Nie zdemotywuje cię to na początku twojej przygody z immersją, a wiadomo też, że nie ma lepszej drogi niż łączenie przyjemnego z pożytecznym! 😊

 

angielski

Filmy i seriale

Jak już kiedyś pisaliśmy na naszym blogu, seriale i filmy są świetnym narzędziem do nauki języka. Jeżeli często oglądasz filmy, seriale czy zwyczajnie filmiki na Youtube, to warto robić to w języku, którego się uczysz. Jeżeli rozumienie wszystkiego ze słuchu sprawia ci trudności, to zawsze możesz włączyć angielskie napisy. W ten sposób wiedza przyswajana jest przez dwa kanały: wzrokowy (czytając napisy utrwala się pisownia słów, które słyszymy) i słuchowy (przyswajamy w ten sposób wymowę danych słów). No i rzecz jasna, oglądanie filmów i seriali rozwija nasze słownictwo.

 

Podcasty i radio

W ciągu dnia dużo czasu spędzamy dojeżdżając do szkoły czy pracy, lub wykonując obowiązki domowe. Często wtedy słuchamy radia czy podcastów na naszych urządzeniach. Warto przerzucić się na angielskie treści – w sieci jest mnóstwo podcastów po angielsku, niektóre z nich przeznaczone są specjalnie dla uczących się tego języka i dostosowane do różnych poziomów. Skorzystać można również z dostępu do największych stacji radiowych, który obecnie jest bardzo prosty online.

 

Piosenki

Większość piosenek, których słuchamy na co dzień tworzona jest w języku angielskim. Warto przestawić się na bardziej aktywne słuchanie i skupić się na treści naszych ulubionych utworów. Pozwoli to nie tylko zanurzyć się w języku, ale też poznać lepiej ulubione piosenki i artystów!

 

Książki i prasa

Kolejnym istotnym elementem immersji językowej jest czytanie. Pomaga ono przyswajać nowe słówka i przyzwyczaić się do konstrukcji gramatycznych. Zamiast polskiego tłumaczenia wybierz książkę po angielsku. Nie tylko rozwinie to twoje umiejętności, ale też pozwoli ci doświadczyć ulubionej literatury w bezpośredni sposób. Jeżeli nie czujesz się na siłach do czytania trudniejszych treści, zacznij od czegoś łatwiejszego, jak krótkie opowiadania czy historyjki, lub sięgnij po książkę, którą już znasz po polsku, ale tym razem w oryginale. Na bardziej skomplikowane teksty przyjdzie czas.😉

Jeżeli nie przepadasz za czytaniem książek to masz mnóstwo innych opcji. Sięgaj po angielskie artykuły prasowe, portale z wiadomościami ze świata i sprawdzaj angielskie strony z podobnymi treściami, o których czytasz na co dzień. Na przykład, możesz skorzystać z przepisu kulinarnego z angielskiej strony, lub znaleźć angielskiego bloga na temat twoich zainteresowań.

 

Pisanie

Poprzednie czynności pomogą ci ćwiczyć słuchanie i czytanie, teraz przyszedł czas na kolejną umiejętność, czyli pisanie. Możesz ją rozwijać przez prowadzenie bloga po angielsku lub pisanie dziennika. Jeżeli masz jakieś pasje lub hobby, to warto sprawdzić fora, które zrzeszają ludzi o podobnych zainteresowaniach i zacząć się udzielać – rzecz jasna po angielsku.

 

Urządzenia i social media

W dzisiejszych czasach spędzamy dużo czasu z nosem w telefonach i na portalach społecznościowych. Ciekawym sposobem na naukę może być ustawienie sobie języka na naszych urządzeniach czy social mediach na angielski. Korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne, ponieważ znamy nasze Facebooki, Instagramy i komórki prawie na pamięć, więc rozumienie ich po angielsku przyjdzie dużo łatwiej, niż może się wydawać. Przy okazji, warto korzystać z angielskich aplikacji, czy lajkować angielskie strony. Wyświetlane treści zazwyczaj przedstawiane są w krótkich, przystępnych formach i bardzo często opatrzone są napisami.  Dobrym pomysłem jest też ustawienie jako strony startowej serwisu w języku angielskim, który cię interesuje. Będzie ci to przypominać o systematyczności w nauce! 😊

 

Podpisz swoje mieszkanie

Otoczenie się językiem angielskim możesz też zinterpretować bardziej dosłownie. Zamień swój dom w ciągłe miejsce nauki! Spróbuj obkleić swoje meble, sprzęty i urządzenia domowe karteczkami samoprzylepnymi z angielskimi nazwami. Utrwalisz w ten sposób słownictwo, a twoje mieszkanie będzie przypominać ci o systematyczności.

 

Rozmowa

Tym, na co stawiamy w Speaking House, jest rozmowa, więc i tego elementu nie może zabraknąć w immersji językowej. Używanie języka jest jednym z najważniejszych elementów zanurzenia, a na pewno najbardziej „aktywnym”. Mówienie możesz ćwiczyć na wiele sposobów takich jak kurs w naszej szkole, branie udział w tandemach językowych czy poznawanie innych uczniów lub native speakerów. Możesz robić to w kawiarni, parku, czy online.

Jeżeli nie masz możliwości takiego kontaktu, to warto zapytać rodzinę, przyjaciół, czy znajomych o pomoc. Może oni też chcieliby się rozgadać po angielsku, ale brakuje im możliwości lub motywacji.

 

Jak sami widzicie, immersja językowa wcale nie wymaga wyjazdu za granicę. Możemy w prosty sposób otoczyć się językiem angielskim bez drastycznej zmiany otoczenia. Wystarczy odrobina chęci na początku i, jak to z nauką języków bywa, konsekwencji w trakcie. Mam nadzieję, że skorzystacie z powyższych pomysłów, bo warto zanurzyć się w angielskim! 😊

NAJNOWSZE WPISY: