Miejsca przyjazne nauce angielskiego w Krakowie
Większość naszych słuchaczy mieszka w Krakowie, ale ci, którzy rozmawiają z nami z odleglejszych zakątków kraju, też na pewno skorzystają z tego wpisu – kiedy będą odwiedzać Kraków któregoś dnia. Bez względu na to jednak, gdzie się znajdują, już wykonali pierwszy potrzebny krok do nauczenia się języka – rozmowy z lektorem. Co jednak oprócz tego możemy zrobić dla polepszenia naszego poziomu – oczywiście oprócz oglądania video i robienia ćwiczeń? Kraków obfituje w różne miejsca, gdzie możemy spróbować swoich sił w angielskim i sprawdzić umiejętności językowe, a także kupić anglojęzyczną książkę czy prasę.
Takim miejscem jest np. księgarnia amerykańska Massolit na ulicy Felicjanek – niedaleko od naszego biura na Syrokomli 🙂 Bardzo często odbywają się tam anglojęzyczne prelekcje, jest tam też spory wybór książek po angielsku. Dobrym miejscem na zakup literatury czy prasy anglojęzycznej może być też American Book Store przy ulicy Sławkowskiej.
Co jeśli chcemy spróbować swoich sił w rozmawianiu po angielsku poza rozmowami z naszym lektorem? Na facebooku mamy kilka stron, które zrzeszają osoby chętne na wymianę językową lub po prostu niezobowiązującą rozmowę po angielsku. Takie nieformalne grupy to na przykład : Language Exchange Group Kraków czy Expats Kraków.
Jeśli uprawiamy jakiś sport, warto dowiedzieć się, czy np. nasza szkoła jogi oferuje zajęcia po angielsku. Wiele szkół zajmujących się dyscyplinami sportowymi w Krakowie oferuje kursy przyjazne dla obcokrajowców – jeśli lubisz ruch na świeżym powietrzu, taki kurs jogi w języku angielskim, prowadzony przez native speakera oferuje np. Nomad Yoga.
Dla fanów teatru i kina też coś się znajdzie – istnieje tu pierwszy w tym mieście i jedyny anglojęzyczny teatr King’s Players. Warto mieć uszy i oczy otwarte – wiele kin w Krakowie miewa w swojej ofercie interesujące cykle filmów anglojęzycznych. Swojego czasu Kino Pod Baranami emitowało polskie filmy z angielskimi napisami lub angielskim dubbingiem.
Dla młodszych słuchaczy, którzy jeszcze studiują, dobrym wyborem będzie ESN czyli Erasmus Student Network. To międzynarodowa studencka organizacja, która wspiera programy wymian międzyuczelnianych w całej Europie. Oferuje ona także Tandem, czyli projekt wymiany językowej na szczeblu lokalnym. Jeśli pozwala nam czas, warto zaangażować się w wolontariat, który może pomóc nam rozwinąć umiejętności językowe, na przykład w ramach współpracy z innymi, zagranicznymi studentami. Więcej informacji o ESN (w języku polskim i angielskim) możemy znaleźć na stronie https://uwb.esn.pl/pl/czym-jest-esn. Organizacją, która oferuje wyjazdy na wymiany i praktyki studenckie poza programem Erasmus jest AIESEC. Oprócz samych wyjazdów, mamy możliwość skorzystania z przygotowawczego kursu językowego przed wyjazdem. AIESEC proponuje wolontariuszom udział w zagranicznych projektach związanych np. ze start-upami, ale także wolontariaty na rzecz biedniejszych krajów czy praktyki zagraniczne związane z wybranym przez studenta przyszłym zawodem. Więcej informacji o organizacji znajdziemy tutaj : https://aiesec.pl/.
Wiemy, że najlepszą nauką angielskiego jest ta w praktyce – dlatego oprócz rozmawiania z nami na zajęciach, gorąco polecamy poszukać przyjaznych praktykowaniu języka miejsc na własnym podwórku.
4 czerwca 2019