Jak poprawić wymowę po angielsku? - Speaking House - nauka angielskiego w praktyce!
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Jak poprawić wymowę po angielsku?

Wymowa angielska, czyli pronunciation, to coś, co sprawia nam bardzo dużo kłopotów w trakcie nauki tego języka. Nie pomaga fakt, że dźwięki angielskie bardzo często różnią się od tak dobrze znanych nam polskich dźwięków. To często skutkuje tym, że mówimy z wyraźnie słyszalnym „polskim akcentem”. A przecież kto nie chciałby brzmieć jak native speaker? 😉 Niestety nauka wymowy nie jest też niczym prostym. Co więcej, nie ma idealnego przepisu na to, jak się jej nauczyć. Niemniej jednak, w dzisiejszym wpisie udzielę wam kilku wskazówek, które zdecydowanie ułatwią wam ten proces i pomogą rozwinąć umiejętności w wymowie angielskiej. Zapraszam do lektury!

 

Słuchaj!

Nic bardziej oczywistego! Słuchanie jest niesamowicie ważne w nauce każdego języka. Poprzez słuchanie odkrywamy nowe połączenia wyrazowe, utrwalamy konstrukcje gramatyczne, ale też „oswajamy” się z językiem. Dzięki częstemu słuchaniu treści angielskich zaczynamy łapać intonację angielskich zdań, wymowę poszczególnych słów czy akcentowanie wyrazów. Co więcej, poznajemy różne akcenty, co poszerza naszą zdolność rozumienia angielskiego w „różnych wersjach”.

Czego słuchać? W dzisiejszym świecie mamy dostęp do całej gamy źródeł. Możemy słuchać radia czy podcastów po angielsku, oglądać seriale w oryginale, obserwować native speakerów w mediach społecznościowych i wiele, wiele innych. Pamiętaj, że w słuchaniu kluczowa jest uważność. Nie zniechęcaj się kiedy wszystkiego nie rozumiesz, ale wciąż staraj się skupić na tym co słyszysz. Możesz zacząć od ulubionych piosenek czy prostszych treści na YouTube. Pomocny może okazać się tutaj tzw. shadowing, czyli powtarzanie i naśladowanie tego, co słyszysz.

 

Sprawdzaj wymowę w słowniku

To kolejny oczywisty punkt, niestety bardzo często lekceważony przez nas uczących się języka obcego. Często lenistwo bierze górę, a przecież sprawdzenie wymowy danego słówka to tylko krótka chwila. W internecie pełno jest słowników, które oprócz zapisu fonetycznego danego słowa posiadają też funkcję jego odsłuchania. Przede wszystkim warto korzystać ze słowników angielsko-angielskich, ponieważ to właśnie one są najpewniejszym źródłem informacji w tym temacie. A oto kilka sprawdzonych słowników wartych polecenia (większość z nich posiada rozróżnienie na wymowę brytyjską i amerykańską):

 

  • Cambridge Dictionary online: https://dictionary.cambridge.org/
  • Oxford Learner’s Dictionary: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
  • Merriam-Webster Dictionary (wymowa amerykańska): https://www.merriam-webster.com/
  • The Free Dictionary online (wymowa amerykańska): https://www.thefreedictionary.com

 

Zapoznaj się z fonetyką

Bardzo przydatnym może okazać się zapoznanie się z dźwiękami, które faktycznie funkcjonują w języku angielskim. I tutaj z pomocą przychodzi IPA Chart (International Phonetic Alphabet tj. Międzynarodowy Alfabet Fonetyczny), czyli tabela przedstawiająca wszystkie samogłoski, spółgłoski i dyftongi angielskie. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się nieco skomplikowane, niemniej jednak warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się ze wszystkimi oznaczeniami i zgłoskami. Pomoże to w korzystaniu ze słowników, w których prawie zawsze pojawia się zapis fonetyczny. Więcej o IPA Chart przeczytacie tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Help:IPA/English. Warto też spojrzeć na przykłady, w których dane spółgłoski i samogłoski występują i później odsłuchać je w słowniku.

 

Poznaj pary minimalne

Pewnie zastanawiasz się, czym też są te pary minimalne (czyli minimal pairs).  Otóż to nic innego jak dwa słowa, które różnią się od siebie tylko jednym dźwiękiem i przez to mogą odrobinę zamącić w głowie uczącym się języka obcego. Poznanie par minimalnych i powtarzanie ich na głos pomaga nam usłyszeć różnice między pozornie podobnymi do siebie głoskami. Ale nie samą teorią żyje człowiek. Oto kilka przykładów takich par minimalnych występujących w języku angielskim:

 

  • sit przez krótkie „i” (siedzieć) – seat przez długie „i” (siedzenie)
  • bad (zły) – bed (łóżko)
  • tree (drzewo) – three (trzy)

 

Mów!

Rzecz jasna, tylko i wyłącznie słuchanie nie poprawi naszej wymowy. Najważniejszym elementem praktyki jest nic innego niż mówienie. Powtarzanie różnych fraz ze słownika czy czytanie na głos to tylko kilka z możliwości. Przed mówieniem warto pogimnastykować swoją jamę ustną, bo przecież w języku angielskim znajdziemy wiele dźwięków, których w polskim nie uświadczymy. Tutaj można sięgnąć po przeróżne rozgrzewki, z których korzystają aktorzy czy piosenkarze, aby rozruszać swój aparat mowy. 

 

Przesadzaj

Ćwicząc naszą wymowę w domowym zaciszu warto czasem przedobrzyć 😉 . Świetnym sposobem na wyrobienie sobie dobrych nawyków jest powolne wypowiadanie słów w tym samym czasie odrobinę wyolbrzymiając. Pomaga to rozruszać nasz aparat mowy (patrz akapit wyżej 🙂 ) oraz przećwiczyć dane dźwięki, a szczególnie te, z którymi na początku naszej przygody z językiem możemy mieć problemy. Co więcej, wolniejsze mówienie „kupuje” nam trochę czasu i pozwala zastanowić się nad tym, co chcemy powiedzieć a tym samym trochę zrelaksować.

 

Ćwicz z łamańcami językowymi

Chyba nie muszę długo tłumaczyć jak świetnym ćwiczeniem są łamańce językowe (czyli tounge twisters). I ile potrafią sprawić frajdy! Rozruszają najbardziej drętwy język, a przy okazji pomogą utrwalić i powtórzyć konkretne dźwięki, tym samym podkreślając różnice między poszczególnymi głoskami. Bez owijania w bawełnę, oto kilka moich ulubionych łamańców językowych. Give it a try:

 

  • How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
    He would chuck, he would, as much as he could, and chuck as much wood
    As a woodchuck would if a woodchuck could chuck wood.
  • She sells seashells by the seashore.
    The shells she sells are seashells, I’m sure.
    And if she sells seashells on the seashore,
    Then I’m sure she sells seashore shells.
  • Peter Piper picked a peck of pickled peppers
    A peck of pickled peppers Peter Piper picked
    If Peter Piper picked a peck of pickled peppers
    Where’s the peck of pickled peppers Peter Piper picked?
  • Betty Botter bought some butter
    But she said the butter’s bitter
    If I put it in my batter, it will make my batter bitter
    But a bit of better butter will make my batter better
    So ‘twas better Betty Botter bought a bit of better butter.
  • How can a clam cram in a clean cream can?
  • Nine nice night nurses nursing nicely.

 

Nagrywaj się

Ja wiem, że to brzmi strasznie, ale działa cuda! Nagrywanie swoich wypowiedzi, czy nawet pojedynczych słów jest niesamowicie pomocne. Możemy odsłuchać swoją wymowę i porównać ją z tą poprawną, prosto ze słownika. Co więcej, słyszymy notoryczne błędy, które popełniamy, czy tylko drobne pomyłki, które wskazują nam nad czym należy popracować. Ponadto możemy sprawdzić czy intonacja naszej wypowiedzi i akcent danych słów są takie jakie powinny być, czyli „angielskie”. Nagrywając się i ćwicząc w domu nie musisz obawiać się błędów. A warto pamiętać, że tak właśnie się uczymy – poprzez popełnianie błędów! Tak więc porzuć nieśmiałość i pogadaj ze sobą na dyktafonie 😉 .

 

To już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że te wskazówki zainspirują Cię do pracy nad swoją pronunciation. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano, a praca nad wymową obcego języka to dosyć długotrwały proces. Nie jest to jednak niemożliwe zadanie. Jak zawsze staraj się dobierać treści, które są dla ciebie interesujące and try to make it fun. Trzymam kciuki!

NAJNOWSZE WPISY: