Certyfikaty na znajomość angielskiego - czy warto je mieć? - Speaking House - nauka angielskiego w praktyce!Poradniki
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Certyfikaty na znajomość angielskiego – czy warto je mieć?

Pewnie nie raz zastanawialiście się, czy zdawanie certyfikatu potwierdzającego znajomość angielskiego ma sens. Mamy do wyboru cały wachlarz : CAE, FCE, IELTS…można się pogubić. Co wybrać, i właściwie dlaczego mielibyśmy je zdawać? Zanim opiszę dla Was poszczególne egzaminy i ich specyfikę, podam Wam parę dobrych powodów dlaczego WARTO je zdać – oceńcie sami, czy te aspekty są dla Was istotne!

 

 

Dlaczego warto?

Oprócz oczywistych powodów, takich jak nieco szersza furtka do wymarzonej pracy czy szkoły, pisemne – i podbite pieczątką – poświadczenie, że znacie język na poziomie wystarczającym do zdania międzynarodowego egzaminu, to wielki krok w stronę pewności siebie, która przełoży się na pewno na pewność w mówieniu. Ponadto, mimo czasem sporych kosztów, inwestujesz w tym przypadku w siebie – swoje samopoczucie, swoją przyszłość, swoje możliwości. To już jest bardzo dużo! Można oczywiście znać język perfekcyjnie i nie potrzebować do niczego certyfikatu. Jednak ci z nas, którzy nie czują się pewnie, potrzebują potwierdzenia choćby dla samych siebie, lub też po prostu certyfikat jest dla nich kwestią formalną – na pewno nie pożałują wysiłku i czasu włożonego w ich zdanie.

Pamiętam gdy zdawałam egzamin do kursu nauczycielskiego TEFL (Teaching English as a Foreign Language) i otrzymałam pierwsze wyniki – to była naprawdę duża satysfakcja, zwłaszcza, gdy pomyślisz, że Twoje godziny pracy i Twój wysiłek zostały pozytywnie ocenione przez specjalistę z Oxfordu czy Cambridge. Oprócz nowych możliwości zyskujesz też motywację i pewność siebie, a to wcale nie mniej ważne składniki porozumiewania się w obcym języku.

 

 

W przypadku angielskiego, który jak wiadomo jest bardzo popularnym językiem, certyfikat jest o tyle dobrym pomysłem, że poświadcza iż NAPRAWDĘ jesteś w stanie się nim porozumiewać na dobrym poziomie, i wyróżnia Cię wśród pozostałych osób, które na tę znajomość języka nie mają dodowdu. Zanim jednak przystąpisz do egzaminu, zastanów się, do czego chcesz go użyć i jakie są Twoje cele. Następnie możesz już przystąpić do wyboru wielu dostępnych opcji – zanim kilka z nich opiszę dla Ciebie w tym artykule, zacznijmy od najważniejszego – poziomów językowych.

 

Jaki jest Twój poziom językowy?

Określenie swojego poziomu językowego pomoże nam wybrać najbardziej odpowiedni egzamin i właściwie się do niego przygotować. Poziomy określa nam tak zwany CEFR, czyli Common European Framework of Reference for Languages. Dotyczy wszystkich europejskich języków, w tym oczywiście angielskiego i wygląda następująco :

  • A1 (Beginner) to poziom początkujący
  • A2 (Elementary/Pre-intermediate) to poziom podstawowy
  • B1 (Intermediate) to poziom średnio zaawansowany
  • B2 (upper/post-intermediate) to poziom ponad średnio zaawansowany
  • C1 (Advanced) to poziom zaawansowany
  • C2 (Nearly native-speaker level) to prawie native speaker.

 

Najważniejsze, żebyś zapamiętał, że:

  • poziom A oznacza ucznia początkującego
  • B — zaawansowanego,
  • C — kogoś, kto posługuje się językiem angielskim niemal jak native speaker.

 

Jak możesz go sprawdzić?

Jak sprawdzić, na jakim jesteś poziomie? Możesz zapytać swojego lektora, lub skorzystać z testu np. na British Council : https://www.britishcouncil.org/cefr-and-language-assessment, ewentualnie ocenić samodzielnie swoje umiejętności korzystając z tabelki zamieszczonej na stronie Council of Europe Language Policy : https://rm.coe.int/CoERMPublicCommonSearchServices/DisplayDCTMContent?documentId=090000168045bb52.

Jeśli chodzi o egzaminy Cambridge, to masz do wyboru trzy z nich: FCE odpowiada poziomowi B2, CAE — poziomowi C1, a CPE zdaje się, aby potwierdzić swój angielski w stopniu C2. Oprócz egzaminów Cambridge możemy także zdawać np. IELTS, TOEFL albo egzaminy potwierdzające znajomość Business English. Omówmy je po kolei!

 

Egzamin FCE

FCE, czyli First Certificate in English, potwierdza naszą znajomość angielskiego na poziomie B2, czyli upper-intermediate (zaawansowany). To wystarczający poziom, żeby pochwalić się nim w CV i wymagany w większości miejsc pracy. To także pierwszy liczący się na rynku dyplom znajomości języka. Niekiedy liczy się on też na studiach i może nam pomóc automatycznie zaliczyć zajęcia z angielskiego. Aby zdać egzamin, możesz zapisać się na kurs FCE lub uczyć się sam, korzystając z podręczników (np.: „FCE Use of English”) i rozwiązując testy z poprzednich lat.

Egzamin FCE składa się z czytania ze zrozumieniem, pisania, słuchania, mówienia, a także testu z gramatyki na poziomie zaawansowanym. Można zdać go np. w którymś z centrów Cambridge dostępnych w Twoim miejscu zamieszkania. Egzamin trwa od 2 do 3 godzin i kosztuje ok. 600 zł.

Egzamin CAE

Ten certyfikat potwierdzi Twoją znajomość języka na poziomie C1, czyli biegłym. Jest wysoko ceniony przez pracodawców, zwłaszcza w międzynarodowych firmach. Można z nim także studiować za granicą, również poza Europą. Jest organizowany przez szkoły językowe, a także centra Cambridge i odbywa się w kilku konkretnych terminach w roku. Jeśli chcesz zdać ten egzamin, możesz zapisać się na specjalnie temu dedykowany kurs lub uczyć się samemu z książek np. „CAE Practice Tests with Key”. Składa się z części takich jak Składa się z następujących części: reading oraz use of English, writing, listening i speaking.

Jego koszt to około 800 zł i trwa od 2 do 4 godzin.

 

Egzamin CPE

Egzamin CPE, czyli C2 Proficiency, zdajemy na poziomie C2, czyli najwyższym z możliwych określonym przez system CEFR. Oznacza to, że przystępując do niego musimy znać angielski bardzo dobrze, czyli bez większych problemów rozumieć większość tekstów czy nagrań w tym języku. Nie wystarczy nam jednak jedynie angielski używany na co dzień – przyda się również ten bardziej naukowy, techniczny, urzędowy czy oficjalny. W skrócie certyfikat CPE udowadnia, że jesteśmy w stanie odnaleźć się z angielskim w każdej sytuacji : urzędowej, oficjalnej, nieoficjalnej, podczas negocjacji itp. Z tym certyfikatem teoretycznie możesz np. zarządzać międzynarodową firmą, lub prowadzić wykłady w języku angielskim na uczelni. składa się z czterech części. W jednym dniu zdajesz Reading and Use of English (Czytanie ze zrozumieniem połączone z testem gramatyczno-leksykalnym), Writing (Pisanie) i Listening (Słuchanie). Egzamin ten uznawany jest za dość trudny i bywa wyzwaniem nawet dla niektórych osób znających dobrze angielski od kilku lat. Aby się do niego przygotować, warto nie tylko zapisać się na dedykowany temu kurs, ale zadbać o codzienny kontakt z żywym, “prawdziwym” językiem.

Możesz również zdać go w całym kraju w centrach Cambridge, i kosztuje on ok. 1000 zł. Podobnie jak pozostałe egzaminy Cambridge, jest ważny bezterminowo.

 

Egzamin IELTS

Egzamin ten nie należy do grupy egzaminów z Cambridge i potwierdza ogólną znajomość języka angielskiego, niezbędną do podjęcia pracy czy studiów. IELTS, czyli International English Language Testing System, oparty jest o weryfikacje czterech umiejętności językowych, czyli czytania, pisania, mówienia i słuchania. Ocenia on nasze umiejętności przekrojowo, i zdaje się go na punkty. Następnie ilość punktów przekładana jest potem na poziom znajomości języka według systemu CEFR. Certyfikat ten uznawany jest niemal wszystkie uczelnie w krajach angielskojęzycznych, niezbędny jest także przy emigracji do Australii, Nowej Zelandii lub Kanady. Certyfikat ten honorowany jest także w Polsce – jeśli zdamy go na poziomie C1-C2, Ministerstwo Edukacji uzna nasze kwalifikacje za wystarczające do bycia nauczycielem języka angielskiego w przedszkolach i szkołach oraz zostania przewodnikiem wycieczek zagranicznych. Przygotowujemy się do niego jakw  przypadku pozostałych : zapisując się na dedykowany kurs lub korzystając ze specjalnie do tego przygotowanych podręczników. IELTS ważny jest przez dwa lata i kosztuje ok 800 zł. 

 

Egzamin TOEFL

TOEFL, czyli Test of English as a Foreign Language to amerykański egzamin, który ma na celu sprawdzenie umiejętności rozumienia i posługiwania się językiem angielskim w środowisku akademickim. Jest on oceniany Educational Testing Service, największą na świecie organizację zajmującą się tworzeniem i przeprowadzaniem egzaminów sprawdzających umiejętności językowe. Wyniki testu TOEFL, podobnie jak w przypadku IELTS są ważne jedynie przez dwa lata. W ostatnich latach egzamin ten zyskał ogromną popularność, jako że obecnie można zdać także w wersji komputerowej (jest to tzw. egzamin TOEFL iBT, skrót pochodzi od zwrotu Internet-Based Test). Egzamin TOEFL iBT składa się z czterech części (Reading, Listening, Speaking oraz Writing), i za każdą z nich egzaminowany może zdobyć max. 30 punktów (max 120 punktów za całość) . Wszystkie cztery części zdaje się na komputerze w wybranym centrum językowym w tym samym dniu, z jedną krótką 10-minutową przerwą po dwóch pierwszych częściach. Długość trwania testu to aż 4 godziny, i sam test ma dosyć wymagającą formę w postaci ok. 80-90 zadań na jeden arkusz. 

Koszt testu TOEFL iBT w Polsce wynosi 205 dolarów (ok. 1000 PLN).

 

Certyfikaty biznesowe

Certyfikaty biznesowe, czyli Business English, jak sama nazwa wskazuje pomogą nam jeśli obracamy się w środowisku biznesowym, i np. chcielibyśmy zostać menadżerem międzynarodowej korporacji. EFB, czyli English for Business to najczęściej zdawany egzamin z tej dziedziny. Oferowany jest na poziomach od A1 do C1. W trakcie trwania tego egzaminu kandydat ma prawo do użycia słownika jedno- lub dwujęzycznego. Inne certyfikaty Business English to na przykład Spoken English for Industry and Commerce, prestiżowy egzamin ustny, oraz Diploma in Business English for International Managers, czyli certyfikat z języka biznesowego na poziomie zaawansowanym. Przygotowanie się do niego będzie wymagało od nas nauki z podręczników obejmujących zakres Business English. Takie egzaminy oferują niektóre większe szkoły językowe  w Polsce.

 

 

Jak sami widzicie – wybór jest spory! Warto prześledzić dostępne opcje i zastanowić się, do czego potrzebujecie zdać dany egzamin. Pamiętajcie jednak, że żaden z nich nie przychodzi bez wysiłku – otrzymanie międzynarodowego certyfikatu wiąże się z przygotowaniem, wysiłkiem i motywacją. Najlepiej obmyślić sobie jeden cel, w którym otrzymanie certyfikatu mogłoby nam pomóc…i potem wystarczy tylko podjąć decyzję. Życzę Wam powodzenia i wytrwałości bez względu na to, jaki certyfikat zdecydujecie się zdawać!

 

NAJNOWSZE WPISY: