Jak uczyć się słówek, ale skutecznie? Speaking House angielski
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Jak uczyć się słówek, ale skutecznie?

Mapy myśli, uczenie się na pamięć, powtarzanie na głos, próba myślenia po angielsku…ile z tych metod zastosowałeś, chcąc nauczyć się słówek? A ile z nich było skutecznych? Wielu moich słuchaczy martwi się, kiedy brakuje im słów i traktują to jako kolejny dowód, że brak im płynności językowej. Najczęściej wynika to z faktu, że nauka słówek kojarzy nam się z długimi kolumnami tematycznymi, fiszkami, słowem – podchodzimy do nich tak, jak gdyby były to zadania matematyczne. Tymczasem słowa są fascynujące – żywe, pełne skojarzeń, wymiarów, kontekstów i “płaskie” uczenie się ich słowo po słowie zabiera ci możliwość prawdziwego ich poznania. Dzisiaj mam dla ciebie kilka niezawodnych rad, jak uczyć się słówek, żeby poznać je raz na zawsze – sama się ich uczyłam w ten sposób!

 

jak uczyć się słówek, słówka w kopercie

Ucz się słówka razem z synonimami i skojarzeniami.

Co widzisz, kiedy słyszysz słowo cat? Mam nadzieję, że kota, ale oprócz tego wygląda on jakoś w twojej wyobraźni. chodzi, mruczy, może ma czarną sierść? Mimo, że są też inne, abstrakcyjne słowa, które ciężko sobie wyobrazić, radziłabym ci uczyć się słówek z całą siecią skojarzeń wokół. Weźmy np słówko love. Spróbuj napisać je na kartce i dodać do niego sieć skojarzeń – heart, couple, affection, feeling…itp itp. Jeśli będziesz miał szansę praktycznego ich użycia, to gwarantuję ci że po krótkiej chwili żadne z tych słów nie będzie istnieć bez drugiego. To bardzo pomocne, kiedy opowiadamy np. jakąś historię i chcemy uniknąć powtórzeń, albo użyć “ładniejszego słowa”. To, jak będzie służyło ci uczenie się słówek na zasadzie skojarzeń, zależy od typu, w jaki przyswajasz wiedzę – o tym poniżej.

 

Dobierz naukę słówek do swojego stylu uczenia się.

Jeśli masz żywy, kreatywny umysł, mapa skojarzeń i myśli, rysunki, notatki to dobry pomysł dla ciebie. Jeśli wolisz czytać, zaznacz kłopotliwe słowo w artykule/książce za każdym razem, kiedy się pojawia, jednak bez zapisywania go na kartce. Potem spróbuj wymyślić, w jakim kontekście i znaczeniu się pojawia. To jakby uczenie się słówek w “drugą stronę” – zamiast dostawać gotowe znaczenie, musisz się skupić, aby je wymyślić. Samo to gwarantuje zapamiętanie słówka na dłużej. Kinestetycy i ludzie muzykalni będą bardziej podatni na rytmikę – powtarzanie słów, śpiewanie piosenki wraz z wykonawcą, rytmiczne powtarzanie. Mi dobrze przyswaja się wyrażenia z konwersacji i filmów – kiedy znajduję się lub obserwuję daną sytuację, to, jak ludzie gestykulują i porównuję to z treścią którą słyszę – słowa łatwiej nabierają dla mnie kontekstu i przez to szybciej je zapamiętuję.

 

jak uczyć się słówek, ludzie uczą się słówek

Zmieniaj otoczenie.

Czyste, osobne stanowisko pracy to na pewno pomocna rzecz. Faktem jednak jest, że mózg łatwiej zapamiętuje informacje, kiedy zmienia otoczenie, a zwłaszcza, kiedy znajduje się w zupełnie nowym miejscu. Pamiętam, że kiedy uczyłam się jednego z języków, robiłam w myślach opisy miejsc, w których znajdowałam się w danym czasie, np w kawiarni, parku…w ten sposób procesy myślowe łączą się z obrazem. 

 

Ucz się słów i wyrażeń w kontekstach, w których występują.

Czyli całościowo – jeśli zapiszesz sobie słówko “get” to prawdopodobnie niewiele ci ono powie. ale jeśli zapiszesz słówko get w kontekście, w którym się go używa (get up, get back etc), będziesz mieć gotowe zwroty – możesz przy tym posłużyć się pierwszą metodą, czyli mapą myśli. Ponadto, niech konteksty, których się uczysz, będą tymi, z których chcesz/będziesz korzystać (np. zwroty na rozmowę kwalifikacyjną, czy słówka niezbędne w podróży). Słyszałam też, że dobrym pomysłem jest próba odtworzenia sytuacji, do których będziesz potrzebował słówek – np mówienie do lustra, gdy musisz wygłosić prezentację lub albo udawana rozmowa przez telefon – jeśli na przykład uczysz się, jak coś zamówić albo poprosić kogoś o coś telefonicznie.

 

liście

Zestawiaj przeciwieństwa.

Nasz mózg lubi takie tricki. Jeśli uczysz się słówek takich jak : ciepły, drogi, duży, chudy, od razu zapisz na kartce serię przeciwieństw : zimny, tani, mały, gruby. Zestawianie przeciwieństw często też sprawdza się w dyskusji, ponadto od razu daje ci argumenty do ręki kiedy się np z czymś nie zgadzasz. Oczywiście mogą to być drobne rzeczy – kiedy twój rozmówca powie np : I like hot tea! To zamiast powiedzieć tylko “I don’t” warto wyrazić swoje zdanie : And I prefer to drink cold tea. Powiedziany na głos przymiotnik od razu wywoła w twojej głowie ten, którego szukasz.

 

Powtarzaj.

Niestety, oprócz wszystkich zabawnych i ciekawych sposobów to powtarzanie pozostaje tym najbardziej skutecznym, choć często frustrującym. Powtarzaj po cichu, powtarzaj na głos, powtarzaj rano i powtarzaj przed zaśnięciem. Sprawdzaj to samo słówko tysiąc razy. Używaj i powtarzaj. Powtarzaj!

 

Jak uczyć się słówek przez słuchanie i oglądanie

Słuchanie nie tylko wyposaża nas w słówka, ale wszystko to, co jest dookoła : tembr i ton głosu, emocje, kontekst, wizję i/lub fonię. Znam osobę, która znacznie poprawiła swój poziom angielskiego, oglądając swój ulubiony serial. Jak to możliwe? Oglądała go wiele razy, i z obserwacji sytuacji czy gestów wnioskowała, co dane słowa mogą znaczyć. Dzięki tej metodzie raczej nie będzie się mistrzem gramatyki, ale za to wzbogacimy się o slangowe wyrażenia, nieformalne zwroty i uwrażliwimy na niuanse, w których występują słówka, jak chociażby w przypadku “get out”. Można w ten sposób wyprosić kogoś z pokoju, wyjść, albo podkreślić, że nie wierzymy lub nie zgadzamy się z tym co ktoś właśnie powiedział. Np : „I’ve built this house all by myself, you know.” „Get out!”. Takie rzeczy tylko w serialach i konwersacjach!

 

litery, jak uczyć się słówek z liter

Twórz własne definicje.

Gdy próbujesz zapamiętać, co znaczy dane słowo, spróbuj wymyślić do niego swoją definicję po angielsku. Znów uruchamiasz wtedy serię skojarzeń, a słowo nabiera kształtu. To nie musi być nic trudnego – może to być krótki opis tego, jak dana rzecz wygląda, do czego służy, itp – może być nawet “łopatologicznie” wyłożone, na zasadzie food – something that we eat. Chodzi o to, żeby jednocześnie wymyślić i zapisać naszą autorską definicję – “zahaczamy” wtedy nasze słówko o jakieś skojarzenie, a praca, którą w tym czasie wykonujemy, ułatwia zapamiętanie.

Duolingo

Dla fanów bardziej tradycyjnych metod i/lub technologii – z pomocą może przyjść Duolingo bądź inna ciekawa aplikacja. Łączy ona tak naprawdę wiele z omówionych w tym artykule rzeczy – jest dużo powtarzania, słowa zestawione są z obrazkami i kontekstami, i do tego czytane na głos. 

 

Książki i tzw “czytanki”

Nie jest tajemnicą iż ludzie lubiący czytać i robiący to często mają szerszy zasób słownictwa. Najczęściej nie wiąże się to z jakąś trudną sztuką przyswajania słówek – proces myślowy, który wykonujemy podczas czytania automatycznie umiejscawia słówka w naszej głowie. Gdy coś czytasz, najczęściej bezwiednie wyobrażasz sobie bohaterów, miejsce, być może nawet autora. Ponadto, czytając, nie warto się “rozpraszać” zapisując nieznane słówka na osobnej kartce. Zaufaj swojej głowie – ona absorbuje słowa, które napotykasz podczas lektury, łączy je z kontekstem i wyobraźnią. Tak właśnie się uczysz! Na początek jednak nie polecam bardzo trudnych i skomplikowanych rzeczy – nie musimy od razu czytać Orwella ani trudnych rozprawek, bo zadziała to na nas po prostu demotywująco. Sięgnij po w miarę krótką, prostą i przyjemną formę pisaną, najlepiej już znaną ci w języku ojczystym – te bardziej wymagające przyjdą z czasem. Obiecuję!

 

jak uczyć się słówek, pisanie

 

Słowa i wyrażenia kształtują i opisują nasz świat i bez nich nie możemy się obejść. Automatycznie jesteśmy też lepiej traktowani, gdy rozmówca zauważa, że mamy duży zasób słownictwa. Nie możemy jednak zapomnieć, że nauka słówek w obcym języku także wymaga pracy – nawet, jeśli znajdziemy odpowiadającą nam metodę, która ułatwi nam przyswajanie słówek, będzie trzeba ją wielokrotnie powtarzać i po prostu wdrożyć w życie na stałe. Rzecz jasna nie ma też złotego przepisu na to jak uczyć się słówek. Ludzki mózg przyswaja informacje na zasadzie powtórzeń, skojarzeń i systematyczności. Połącz to ze sposobem, w jaki lubisz się uczyć i przede wszystkim – używaj słówek w praktyce! Powodzenia!

 

NAJNOWSZE WPISY: