Relative clauses w angielskim - Speaking House Blog
Zajęcia próbne
ZAPISZ SIĘ NA
ZAJĘCIA PRÓBNE
Kontakt
SKONTAKTUJ
SIĘ Z NAMI
Facebook
ODWIEDŹ NASZ
FACEBOOK

Relative clauses w angielskim

Relative clauses (lub zdania względne po polsku) sprawiają uczącym się angielskiego nie lada problem.  Są one bardzo ważne, ponieważ podają dokładniejsze informacje o rzeczach,
osobach lub miejscach. Łączą się ze zdaniem głównym za pomocą takich zaimków względnych jak  who, whom, which, that, whose. Spójników względnych możemy użyć, aby połączyć dwa zdania w języku angielskim lub aby podać więcej informacji o czymś. To właśnie użycie odpowiedniego spójnika jest najbardziej problematyczne, stąd w dzisiejszym wpisie dokładnie wyjaśnię różnice między relative clauses oraz spójnikami, których najczęściej używa się w angielskim. Oczywiście znajdziecie tu też mnóstwo przykładów na potwierdzenie części teoretycznej! Zapraszam do lektury.

czytanie o relative clauses

Niedefiniujące relative clauses

Jeśli relative clause wprowadza nam informację mało istotną, której pominięcie nie wpłynie na zrozumienie zdania głównego, musimy wtedy oddzielić je przecinkami od zdania głównego. To właśnie jest zdanie niedefiniujące. Spójrz na przykłady poniżej:

 

  • I live in London, which has some fantastic parks. – Mieszkam w Londynie, który ma mnóstwo fantastycznych parków. (Informacja dotycząca parków nie jest istotna do zrozumienia przez odbiorcę czym jest lub gdzie leży Londyn.)
  • My brother, who has an expensive car, is visiting me tomorrow. – Mój brat, który ma drogi samochód, odwiedza mnie jutro. (Informacja dotycząca drogiego samochodu jest tylko ciekawostką. Nasz rozmówca wie, o kim mówimy również bez niej.)

 

 

Definiujące relative clauses

Jak sama nazwa wskazuje, definiujące relative clauses podają informacje niezbędne do określenia lub zidentyfikowania osoby lub rzeczy, o której mówimy. Gdyby usunąć ze zdania głównego definiujące relative clause, to nadal byłoby ono poprawne pod względem gramatycznym, ale jego sens uległby znacznej zmianie.

Te zdania względne składają się z zaimka (czasami pomijanego), czasownika i opcjonalnie innych elementów, takich jak podmiot czasownika. Nie używa się w nich przecinków. Przecinków lub nawiasów używa się tylko do oddzielenia niedefiniujących zdań względnych. Dla porównania spójrz na przykłady zdań definiujących:

 

  • Children who eat chocolate may have teeth problems.- Dzieci, które jedzą czekoladę mogą mieć problemy z zębami. (Informacja o czekoladzie jest niezbędna, żeby wiedzieć o jakie konkretne dzieci chodzi.)
  • Let’s go to a country where the sun always shines. – Pojedźmy do kraju, w którym zawsze świeci słońce. (Nasze realtive clause jest niezbędne do określenia o jaki kraj nam chodzi.)
  • The reason why I came here today is not important. – Powód dla którego tu dzisiaj przyszłam jest nieistotny. (Informacja zawarta w relative clause definiuje powód, o którym mówimy.)
  • My brother who has an expensive car is visiting me tomorrow. – Mój brat, który ma drogi samochód mnie jutro odwiedza. (Mam więcej niż jednego brata, więc muszę podać informację, która pomoże go rozpoznać mojemu rozmówcy.)

nauka relative clauses

Zaimki względne w relative clauses

Tak jak już pisałam, w relative clauses pojawiają się różne zaimki względne i to właśnie na nich skupimy się w tej części artykułu. A zaczniemy od  who. Who oznacza “kto” lub “który” i używamy go tylko kiedy mówimy o osobach. Zerknij na poniższe przykłady:

 

  • This is a girl who has a ginger cat. – To dziewczyna, która ma rudego kota.
  • Christopher Columbus is a man who discovered America. – Krzysztof Kolumb to człowiek, który odkrył Ameryke.
  • This is the boy who has a crush on me. – To jest chłopak, który jest we mnie zauroczony.

 

Which oznacza “co” lub “który” i używamy go kiedy mówimy o rzeczach, zwierzętach lub
miejscach. A oto przykłady:

 

  • This is the park which I wanted to show you. – To park, który chciałem ci pokazać.
  • A carrot is a vegetable which is very healthy. – Marchewka to warzywo, które jest bardzo zdrowe.
  • This is the dog which ate my homework. – To pies, który zjadł moją pracę domową.

 

That oznacza “kto”, “co” i “który” i używamy go mówiąc o osobach (tak jak “who”), rzeczach,
zwierzętach i miejscach (tak jak “which”). Poniżej znajdziesz przykłady:

 

  • This is the man that lives upstairs. – To mężczyzna, który mieszka na górze.
  • Is this the soup that I don’t like? – Czy to ta zupa, której nie lubię?
  • This is the cat that came with me to school. – To kot, który przyszedł ze mną do szkoły.

 

Warto zapamiętać! Which i who zazwyczaj wprowadzają informację dodatkową. That, z drugiej strony, wprowadza informację niezbędną do określenia podmiotu zdania.

Następnym zaimkiem, na którym się skupimy jest whose. Whose oznacza “której”, “którego” i używamy go tylko w odniesieniu do osób. Tym zaimkiem opisujemy przynależność.:

 

  • This is my neighbour whose dog is black. – To mój sąsiad, którego pies jest czarny.
  • I need to visit my aunt whose daughter lives in Canada. -Muszę odwiedzić moją ciocię, której córka mieszka w Kanadzie.

 

Na sam koniec przyjrzymy się whom, które oznacza “którego”. Używamy go tak jak zaimka who, tylko w bardziej formalnym i oficjalnym języku w odniesieniu do osób.:

 

  • This is the boy whom I like. – To chłopak, którego lubię.
  • Is that a stranger whom you met yesterday? – Czy to ten nieznajomy, którego wczoraj poznałeś?

 

relative clauses- nauka online

Pomijanie zaimka w relative clauses

Zaimek względny można pominąć tylko wtedy, gdy jest on dopełnieniem zdania. Gdy zaimek względny jest podmiotem zdania, nie można go pominąć. To, czy zaimek względny jest dopełnieniem zdania można zazwyczaj rozpoznać, po tym, że występuje po nim inny podmiot + czasownik.

 

  • The woman that spoke at the meeting was very knowledgable. – Kobieta, która mówiła na spotkaniu miała ogromną wiedzę.
  • The woman (that) the man loved was living in New York.  – Kobieta, którą ten mężczyzna kochał, mieszkała w Nowym Jorku.

W pierwszym zdaniu nie można pominąć zaimka względnego, ponieważ jest on podmiotem zdania względnego („the woman spoke”). W drugim zdaniu można pominąć zaimek, ponieważ „kobieta” jest dopełnieniem czasownika „to love”.

uczenie się o relative clauses

I to już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że ten post raz a dobrze rozwiąże wasze problemy z relative clauses. A jeżeli szukacie powtórki z innych zagadnień gramatycznych, to koniecznie zajrzyjcie tutaj. Tymczasem życzę powodzenia w nauce i trzymam kciuki. Do następnego wpisu!

NAJNOWSZE WPISY: